Odbyła się "Wigilia Pełna Ciepła" we Wrocławiu

za: www.wroclaw.tvp.pl i www.wroclaw.wyborcza.pl, 25.12.2019

We wtorek 24 stycznia odbyła się we Wrocławiu “Wigilia Pełna Ciepła”, podczas której przy wspólnym stole zasiadło ponad 500 osób. Na wigilię przyszły osoby bezdomne, ale też samotne, które rodzin już nie mają albo rodziny o nich zapomniały.

Przygotowania do tej wigilii trwały ponad trzy miesiące. Trudno się dziwić, bo na stołach prawdziwie wigilijne potrawy dla niemal 500 osób. 70 litrów barszczu, uszek – to trudno jest policzyć. Trzy rodzaje ryb, czyli karp, morszczuk i ryba po grecku. Są pierogi, ciasta, jest kapusta – wymienia Mieczysław Michalak, współorganizator wigilii.

Od samego rana pomagało ponad 90 wolontariuszy, m.in. rodzina państwa Ordów z Ukrainy, którzy po przeprowadzce do Polski sami potrzebowali pomocy. – Dużo osób nam pomogło. Bardzo dużo mieliśmy tej pomocy – od odzieży do nawet znalezienia mieszkania – wspomina Roman Orda.

Choć spędzona wśród nieznajomych, to rodzinna – taka miała być ta wigilia. Pełna miłości i zrozumienia. – Chcieliśmy, żeby to była wigilia radosna, ciepła, świąteczna. Żeby wszyscy tutaj poczuli się dobrze. Dlatego są stoły, krzesła, obrusy, świeczniki – mówi współorganizatorka Adela Jakielaszek.

– Wigilia jest ważna przede wszystkim dlatego, że przychodzą tu ludzie potrzebujący, a w każdym potrzebującym jest Chrystus. Dlatego właśnie taka wigilia to jest spotkanie z Chrystusem – powiedział ks. Mirosław Demczuk.

Podczas życzeń nie było mowy o spełnieniu marzeń, ale o zwykłych, najbardziej pilnych potrzebach, o których zazwyczaj nie myślimy. – Żeby każdy mógł ułożyć sobie życie. To chyba jest najważniejsze. Żeby nie było tak dużo bezdomnych. Żebyśmy żyli przede wszystkim w zgodzie – podsumowują spotkanie Paweł i Julia – uczestnicy spotkania.

Wigilię zorganizowało Stowarzyszenie Tratwa, Fundacja Wolne Miejsce i Stowarzyszenie Wieża Babel przy wsparciu Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia “ELEOS” diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Przy przygotowaniu i przeprowadzeniu wigilii wzięło udział ponad 90 wolontariuszy z czego około 20 osób to wierni naszej Cerkwi. Do organizacji dołączyły firmy oraz osoby prywatne, które przekazały produkty i pieniądze. Wydarzenie otrzymało patronat prezydenta Wrocławia.

foto: Mieczysław Michalak