Arcybiskup Jerzy na Międzynarodowym Kongresie Ekumenicznym

ks. Igor Habura, 30.10.2017

29 października w Lublinie rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin - miasto zgody religijnej”.

O godzinie 9.00 w Prawosławnej Katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie rozpoczęła się Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja abp Hiob z Patriarchatu Konstantynopola w asyście Jego Ekscelencji abp. Abla, ordynariusza prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz Jego Ekscelencji Jerzego Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego.

Homilię wygłosił abp Jerzy, który rozważając fragment Ewangelii o wypędzeniu demonów w stado świń powiedział, że wielu ludzi nie chce pozbyć się swojego grzechu: „Tak jak mieszkańcy kraju Gergezeńczyków, wielu chrześcijan mówi do Jezusa, żeby od nich odszedł, bo się Go boją. Łatwiej im jest żyć w niezgodzie niż stanąć w prawdzie o sobie”.

Podczas pierwszego dnia kongresu, tematem obrad było prawosławie i jego wkład we współczesny ekumenizm. W sali Malarstwa Polskiego muzeum na lubelskim zamku spotkały się autorytety w dziedzinie dialogu ekumenicznego, teologii i historii, zarówno przedstawiciele poszczególnych Kościołów, jak i wykładowcy akademiccy z całego świata. Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy wygłosił referat pt. „Prawosławie w dialogu ekumenicznym”, który można odsłuchać na stronie: http://orthodox.fm/prawoslawie-dialogu-ekumenicznym/.

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny potrwa do 31 października.

za: https://ekai.pl/lublin-boska-liturgia-na-rozpoczecie-miedzynarodowego-kongresu-ekumenicznego/

Zdjęcia: Gabriel Masalski, Bohdan Bud

Cofnij