Spotkanie noworoczne w Pałacu Prezydenckim

Redakcja, 14.01.2020

14 stycznia 2020 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny reprezentowany był przez Jego Eminencję Wielce Błogosławionego Sawę Metropolitę Warszawskiego i całej Polski, Ich Ekscelencje: arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego oraz biskupa hajnowskiego Pawła.

W swym wystąpieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił radość z możliwości bycia razem w okresie świąteczno-noworocznym. „To spotkanie przypomina o historycznym wymiarze naszej ojczyzny, o tym, że na przestrzeni wieków w Polsce mieszkali ludzie wielu narodowości, wyznań i kultur; tu znajdowali swoje miejsce, osiedlali się i przynosząc swoją tradycję wplatali się w to, co dzisiaj nazywamy kulturą polską” – powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że Polska zawsze przyjmowała wszystkich z otwartymi ramionami, dając możliwość spokojnego życia, gwarantowała rozwój oraz sposobność wzajemnego ubogacania różnorodnymi tradycjami i zwyczajami. Dorobek minionych wieków jest znaczący i bogaty oraz stanowi wspólne dobro – konkludował prezydent Duda.

W dalszej części spotkania występowali: w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego, Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej jej dyrektor ks. Grzegorz Giemza, naczelny rabin Polski Michael Shudrich, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego mufti Tomasz Miśkiewicz oraz w imieniu mniejszości narodowych i etnicznych dr Grzegorz Kuprianowicz.

Opracowano na podstawie strony www.prezydent.pl

Zdjęcia za: www.prezydent.pl

Cofnij