Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gorzowskim Odziale Polskiej Rady Ekumenicznej

ks. Jarosław Szmajda, 23.01.2020

22 stycznia w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan sprawowane było nabożeństwo ekumeniczne w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Na uroczystościach obecny był ks. Dariusz Mazurkiewicz - rektor Z-G WSD, ks. Tadeusz Kuźmicki – referent biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego do spraw ekumenizmu, przedstawiciele Gorzowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w Gorzowie Wielkopolskim: ks. Jarosław Szmajda – proboszcz Parafii Prawosławnej w Gorzowie Wlkp., prof. Paweł Leszczyński z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim reprezentujący Kościół Ewangelicko-Augsburski w Gorzowie Wielkopolskim, pastor Dariusz Chudzik ze zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gorzowie Wielkopolskim, który wygłosił homilię, ks. Dariusz Lik – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zielonej Górze, ks. Marek Bożek – wikariusz tejże parafii oraz zaproszeni goście z Niemiec z instytutu ekumenicznego.

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przygotowane przez różne Kościoły chrześcijańskie na Malcie. Historia chrześcijaństwa w tym małym wyspiarskim kraju sięga czasów apostolskich. Zgodnie z tradycją św. Paweł, Apostoł Narodów, w 60 r. dotarł do wybrzeży Malty, co zostało opisane w dwóch ostatnich rozdziałach Dziejów Apostolskich. Modlitwy i refleksje podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan koncentrują się na gościnności okazanej rozbitkom przez mieszkańców Malty: „Okazali nam niezwykłą życzliwość” (Dz. 28, 2).

24 stycznia wieczornym nabożeństwem ekumenicznym w kaplicy katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim zakończył się tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Gorzowie Wielkopolskim. Nabożeństwu przewodniczył wikariusz biskupi - ks. prałat Zbigniew Kobus – proboszcz gorzowskiej katedry, a homilię wygłosił ks. Jarosław Szmajda – proboszcz Parafii Prawosławnej w Gorzowie Wielkopolskim. Obecni byli ks. Tadeusz Kuźmicki – diecezjalny referent ekumeniczny oraz prof. Paweł Leszczyński - sekretarz Oddziału Gorzowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej reprezentujący Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gorzowie Wielkopolskim.

Wspólna modlitwa z chrześcijanami innych wyznań ma bardzo duże znaczenie, jest to już wieloletnia tradycja. Na pozór owoce mogą się nie wydawać spektakularne, na pewno jednak udało się przezwyciężyć nieufność, czy wręcz wrogość, jaka cechowała wzajemne relację między różnymi Kościołami przed dziesiątkami lat.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pokazuje, że mimo różnych podziałów konfesyjnych jesteśmy zjednoczeni wokół najważniejszych kwestii.