Koncert „Kolęd i Hymnów Bożonarodzeniowych” w Oleśnicy

Ewa Herbut, 28.01.2020

W niedzielę 26 stycznia odbył się już dziesiąty koncert kolęd organizowany dla lokalnej społeczności przez Parafię Prawosławną pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Oleśnicy.

Kolędowanie w cerkwi wrosło już w kalendarz kulturalny Oleśnicy, dlatego i tym razem publiczność dopisała. Wśród licznie zgromadzonych widzów znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa kościoła rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta Oleśnica i Powiatu Oleśnickiego. Słuchaczy przywitał proboszcz parafii ks. Jerzy Szczur.

Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze wykonawczynie Ksenia Grycz i Natalia Peregrym. W dalszej części koncertu usłyszeliśmy kolędy i pastorałki przygotowane przez oleśnickie chóry: Chór Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP - dyrygent Neonila Kuropka, Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata - dyrygent Edyta Szostak-Kirzyc oraz Iunctus - chór Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia- dyrygent Iwona Wróbel.

Gościem specjalnym wieczoru był ks. dr hab. Zbigniew Stępniak bas profondo, który zaprezentował publiczności swój wyjątkowy głos w trzech chorałach gregoriańskich m. in.: Bogorodice Diewo.

Jako ostatni kunszt wokalny ukazał słuchaczom Oktoich - Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, którego dyrygentem jest ks. Grzegorz Cebulski. W zastępstwie zespół poprowadził Piotr Kuropka.

Zwieńczeniem koncertu było wykonanie przez wszystkie chóry Troparionu Rożdziestwa.

Słuchacze podkreślają, że czas spędzony w cerkwi jest dla nich wyjątkową ucztą duchową, na którą warto czekać cały rok. Tym bardziej, że chóry prezentują różnorodne utwory, pochodzące z różnych kręgów kulturowych wschodu i zachodu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wykonawcom, gościom i parafianom, ponieważ wspólnie udaje nam się stworzyć wyjątkową, niezapomnianą atmosferę tego wieczoru.