XVIII Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne we Wrocławiu

Stowarzyszenie św. ap. Piotra i Pawła, 04.02.2020

W niedzielę 12 stycznia 2020 roku, w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się osiemnasta edycja jedynego w swoim rodzaju koncertu kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Ekumeniczne Spotkania Noworoczne z okazji rozpoczęcia Nowego Roku według kalendarza juliańskiego organizowane przez Stowarzyszenie Prawosławne im. Śww. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu od lat mają wymiar ekumeniczno-akademicki i przyciągają wrocławian, jak również zaproszonych gości - hierarchów Kościołów, przedstawicieli władz miasta, województwa i powiatu, rektorów wrocławskich uczelni, dyplomatów oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Lubomiła Rydzanicz i Jacek Antoni Pierzchała z obchodzącego w tym roku jubileusz trzydziestolecia Stowarzyszenia Prawosławnego w słowach powitania przypomnieli historię organizowania potrzebnych dla społeczności Wrocławia koncertów. Tradycja noworocznych koncertów wyrosła ze spotkań na niwie ekumenicznej, odbywających się w sali katechetycznej przy katedrze prawosławnej p.w. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy Mikołaja 40 we Wrocławiu – mówił Jacek Pierzchała.

Osiemnaście lat temu, Stowarzyszenie Prawosławne im. Św. Apostołów Piotra i Pawła we współpracy z Konsulatem Rumunii we Wrocławiu z błogosławieństwa Jego Ekscelencji arcybiskupa Jeremiasza postanowiło zorganizować koncert z udziałem chórów, reprezentujących świątynie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku – przypomniała prezes, Lubomiła Rydzanicz.

Zanim poproszono dostojnych gości, którzy przyjęli patronat nad spotkaniem o przesłanie noworoczne, padły życzenia miłości i pokoju w 2020 roku. Zarówno w zaciszu domowym jak i na świecie, a także:

-Niech nowy, 2020, rok dostarcza nam okazji do kolejnych spotkań i wzajemnego dialogu, w realnym, nie wirtualnym świecie, bo prawdziwa rozmowa z drugim człowiekiem jest jak podanie ręki i jest bezcenna.

-Chciałem bardzo serdecznie podziękować za kolejną wieczerzę wigilijną, dlatego że to nasze kolędowanie jest kontynuacją naszych Wigilii, a także przeżywania świąt Bożego Narodzenia, które według kalendarza juliańskiego jeszcze trwają. Chociaż skończyły się już według kalendarza gregoriańskiego, to jednak cały czas w styczniu wszyscy żyjemy atmosferą bożonarodzeniową, której towarzyszy kolędowanie - mówił arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. Serdecznie dziękował również Stowarzyszeniu na czele z Zarządem i panią Lubomiłą Rydzanicz za determinację i wspaniałe zorganizowanie koncertu, któremu z roku na rok przybywa publiczności. – Życzę wspaniałej bożonarodzeniowej atmosfery, a także błogosławionego, 2020, roku.

Następnie życzenia składali kolejno, rzymskokatolicki, ks. biskup Jacek Kiciński przekazując pozdrowienia i życzenia od metropolity wrocławskiego księdza arcybiskupa Józefa Kupnego, ksiądz biskup Waldemar Pytel, ordynariusz diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, profesor Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski oraz wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

W części koncertowej, poprowadzonej przez Marię Zawartko wystąpili chór „Gaudium” Uniwersytetu Wrocławskiego pod dyrekcja prof. Alana Urbanka, prezentujący wysoki poziom muzyczny chór „Pokorow” parafii prawosławnej ze Słubic, kierowany przez Swietłanę Doniec-Łysenko. Dziewięcioosobowy zespół, będący gościem wieczoru, kolędami z tradycji ukraińskiej, rumuńskiej, niemieckiej, gruzińskiej, polskiej i białoruskiej stworzył niepowtarzalny klimat. Kolejnymi wykonawcami wieczoru okazali się Capella Ecumenica z dyrygentem Adamem Rajczybą, chór działający przy luterańskiej Świątyni Opatrzności Bożej, studiujące we wrocławskiej Akdemii Muzycznej im. Karola Lipińskiego rodem ze Lwowa i Łucka, solistki Marta Berkach, Diana Gorelikova i Julia Witiuk przy akompaniamencie fortepianu Jekatieriny Unterberger-Puhalskiej, chór kameralny Uniwersytetu Ekonomicznego kierowany przez Annę Grabowską-Borys oraz, jak zawsze, prezentujący wysoki poziom Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiehy-Muzioł. Tegoroczny koncert zakończył występ kilkunastoosobowego zespołu chórzystów obydwu wrocławskich parafii prawosławnych z dyrygentami Piotrem Kuropką i Grzegorzem Cebulskim oraz z udziałem solistek Pauliny Boreczko-Wilczyńskiej i Neonilli Kuropko.

XVIII Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne uwieczniono wspólnym zdjęciem - dostojnych gości i organizatorów.

Cofnij