Niedziela o celniku i faryzeuszu

Redakcja, 09.02.2020

9 lutego w pierwszą niedzielę przygotowawczą do Wielkiego Postu nabożeństwom we wrocławskiej katedrze Narodzenia Bogurodzicy przewodniczył Ordynariusz Diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W trakcie Boskiej Liturgii zabrzmiały słowa czytań „Niedzieli o celniku i faryzeuszu” z Drugiego Listu Świętego Apostoła Pawła do Tymoteusza (2 Tm 3, 10-15) oraz z Ewangelii św. Łukasza:

“W owym czasie, Chrystus powiedział tę przypowieść, dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony.” (Łk 18,10-14)

Po wysłuchaniu św. Ewangelii z pasterskim słowem do wiernych zwrócił się ojciec Aleksander Konachowicz. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, iż w prawosławnym kalendarzu liturgicznym rozpoczął się właśnie okres Postnego Triodionu, księgi liturgicznej regulującej cykl nabożeństw rozpoczynający się właśnie pierwszą niedzielą przygotowawczą, a kończący się w Wielkim Tygodniu Męki Pańskiej.

W trakcie Boskiej Liturgii wierni tradycyjnie tłumnie przystąpili do misteriów pokajania i eucharystii.

Cofnij