Wizyta na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Wałbrzychu

ks. Marek Kiślak, 06.11.2017

W związku z sobotą rodzicielską przed dniem świętego Wielkiego Męczennika Dymitra od kilku lat Parafia Prawosławna Wszystkich Świętych w Wałbrzychu ma w zwyczaju modlitewną wizytę na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Wałbrzychu.

W niedzielę, 5 listopada po św. Liturgii proboszcz wraz z parafianami udali się na miejsce spoczynku poległych żołnierzy przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu. Został złożony wieniec i zapalono znicze. Po nabożeństwie żałobnym proboszcz dokonał oświęcenia grobów.

Wałbrzyscy parafianie po raz kolejny pokazali swoje zaangażowanie oraz głębokie przekonanie, że obowiązkiem wierzących jest modlitewna troska o żołnierzy, których szczątki spoczywają w Wałbrzychu. Wyrazem tej świadomości wykraczającej poza ludzkie, niesprawiedliwe podziały były słowa pani Raisy Podhoreckiej, przewodniczącej rady parafialnej, że „Żołnierze polityki nie tworzą”.

Podczas wspólnej modlitwy był obecny pan Leszek Solarek, wiceprezes Stowarzyszenia Polska – Wschód. To właśnie z inicjatywy pana Solarka cmentarzowi po latach dewaluacji został przywrócony stan godny miejsca pamięci.

Na cmentarzu spoczywa 538 znanych z imienia i nazwiska żołnierzy. Liczbę tę stanowią polegli w działaniach wojennych na terenie Dolnego Śląska, jak również jeńcy z obozów pracy z okresu II Wojny Światowej.

Zdjęcia: parafianie

Cofnij