Zwiastowanie Przenajświętszej Bogurodzicy

Redakcja, 08.04.2020

Nabożeństwom święta Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy arcybiskup Jerzy przewodniczył w wojskowej katedrze pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie.

W przeddzień święta Władyka w asyście katedralnego duchowieństwa sprawował Całonocne Czuwanie. Podczas nabożeństwa zabrzmiały fragmenty starotestamentowych proroctw dotyczących Przenajświętszej Bogurodzicy.

W sam dzień Święta podczas Boskiej Liturgii Hierarsze asystowali kapelani oraz duchowieństwo parafialne.

Podczas Liturgii zabrzmiał fragment z Ewangelii św. Łukasza mówiący o Zwiastowaniu:

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida, a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł. (Łk 1, 24-38)

Po Świętej Liturgii ze słowami homilii zwrócił się do wiernych Władyka Jerzy. Podkreślił on rolę i znaczenie święta Zwiastowania. Grecki termin „Evangelismos” jakim określa się to wydarzenie oddaje głęboki teologiczny sens święta. Zwiastowanie jest początkiem Zbawienia, a więc i początkiem Ewangelii – Dobrej Nowiny o Królestwie Bożym.

Cofnij