Informacja dla wiernych w sprawie oświęcania pokarmów dla osób przebywających w kwarantannie

ks. Igor Habura, 18.04.2020

Z błogosławieństwa abp. Jerzego, w związku z zaistniałą wyjątkową sytuacją, osoby będące wiernymi Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, a które zostały poddane bezwzględnej kwarantannie, w myśl „Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”, i z tego powodu nie mogą przyjść do Cerkwi, aby tam oświęcić pokarmy, powinny:

przed rozpoczęciem Paschalnego śniadania trzykrotnie zaśpiewać lub przeczytać troparion paschy, przeczytać fragment Ewangelii wg św. Mateusza rozdział 28, wersety od 1 do 20. Następnie jeżeli mają wodę święconą pokropić pokarmy ze słowami „W Imię Ojca i Syna i Świętego Ducha. Amen”. Tak pobłogosławiony posiłek należy spożyć z wiarą i radością ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Poniżej troparion Paschy w języku polskim, cerkiewnosłowiańskim oraz transliteracji:

„Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał”

“Христо́с воскре́се из ме́ртвых, сме́ртию смерть попра́в, и су́щим во гробе́х живо́т дарова́в”

„Chrystos Woskresie iz miertwych, smertiju smiert popraw, i suszczym wo hrobiech żywot darowaw”

Pozostali wierni powinni udać się do swoich parafii, aby tam oświęcić świąteczne pokarmy zgodnie z prawosławną tradycją paschalną.

Informacji o godzinach oświęceń należy zasięgnąć u proboszczów lub na stronach internetowych parafii.

Informacja o oświęceniach we wrocławskiej katedrze dostępna jest TUTAJ