Dzień pamięci św. Bazylego Martysza w POWP

za: www.prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl, 05.05.2020

4 maja br., w dniu pamięci męczeńskiej śmierci św. kapłana męczennika płk. Bazylego (Martysza), w cerkwi św. Jerzego Zwycięzcy mieszczącej się przy siedzibie ordynariatu, J.E. arcybiskup Jerzy przewodniczył Boskiej Liturgii.

Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Jerzy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, w asyście Krajowego Kapelana Straży Pożarnej, Księdza Kanclerza POWP oraz duchowieństwa warszawskiej parafii wojskowej, odprawił Boską Liturgię św. Jana Chryzostoma w dniu pamięci męczennika za wiarę, św. Bazylego (Martysza). Duchowni wznosili również usilną ektenię w intencji strażaków oraz wszystkich niosących pomoc drugiemu człowiekowi.

W nabożeństwie uczestniczyła wnuczka świętego, pani Irena Mazurek. Na koniec liturgii, do zebranych zwrócił się ordynariusz wojskowy. Władyka Jerzy podzielił się swoją refleksją na temat roli postaci św. kapłana męczennika pułkownika Bazylego (Martysza), jako niebiańskiego orędownika prawosławnych kapelanów w Polsce.

Liturgiczne świętowanie upłynęło w duchu radości paschalnej i dziękczynieniu Zmartwychwstałemu Zbawicielowi za dar życia, posługi i chwalebny wieniec męczeński wielkiego świadka wiary prawosławnej, a przy tym oficera polskiego i patrioty - świętego kapłana męczennika pułkownika Bazylego (Martysza), którego cząsteczka świętych relikwii, w dniu jego pamięci, została wystawiona w specjalnym relikwiarzu na środku świątyni do oddania czci.

Żywot świętego można przeczytać w serwisie www.cerkiew.pl klikając TUTAJ

Cofnij