Święto parafialne w Samborzu

Aleksandra Habura, 12.11.2017

10 listopada, w dzień liturgicznej pamięci św. Wielkiej Męczennicy Paraskiewy, Parafia Prawosławna w Samborzu obchodziła swoje święto parafialne.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie dziesiątej Boską Liturgią, której przewodniczył ks. mitrat Jerzy Szczur – proboszcz wrocławskiej katedry, w asyście ks. mitrata Dariusza Ciołki – proboszcza parafii w Kożuchowie i Lipinach oraz ks. prot. Lubomira Worhacza – proboszcza parafii w Legnicy. Świąteczną homilię wygłosił ks. Dariusz Ciołka. W słowie skierowanym do wiernych przywołał żywot św. Paraskiewy, wskazując na jej przykład jako wzór do naśladowania. Zwrócił również uwagę na to, że współczesna Europa coraz szybciej się dechrystianizuje, niszcząc swoje chrześcijańskie dziedzictwo. Następnie zauważył, że parafia w Samborzu i podjęta przez nią inicjatywa budowy nowej Cerkwi jest przykładem zupełnie odmiennych tendencji, świadczy to o tym, że nie wszyscy poddają się laicyzacji, przeciwnie, pragną „zaprosić” Boga w nowe miejsca by i tam oddawać mu cześć i chwałę. Po zakończeniu Liturgii odbyła się uroczysta procesja wokół nowej świątyni.

Na uroczystości przybyli nie tylko miejscowi wierni, ale również wiele osób z innych parafii m.in. Legnicy, Wrocławia, Zielonej Góry, Malczyc czy Przemkowa. Na zakończenie o. Jerzy Szczur podziękował wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę, jednocześnie prosząc abyśmy świętych traktowali jako drogowskazy mające nas prowadzić nie tylko od święta, ale również każdego dnia. Proboszcz ks. Igor Habura podziękował czcigodnym ojcom za przybycie oraz modlitwę, wszystkim przybyłym za poświęcony czas i chęć dzielenia z samborską parafią tej wielkiej radości oraz swoim wiernym za codzienny trud i poświęcenie, które doprowadziło do tego, że w Samborzu stoi nowa Cerkiew, a nad dachami miejscowości góruje krzyż Chrystusa.

Zdjęcia: Kamil Czerniewski

Cofnij