Nowe witraże w świdnickiej cerkwi

ks. Piotr Nikolski, 01.07.2020

24 czerwca w świdnickiej cerkwi w północnych bocznych oknach zostały zamontowane witraże przedstawiające św. Sylwana i Jana z Kronsztadu oraz św. Wielką Księżną Elżbietę i carycę gruzińską Tamarę. Ostatnia trzyma w ręce zwój z tekstem w języku gruzińskim przypominającym potomkom jej poddanych o tym, że nie wolno wychodzić z cerkwi przed końcem nabożeństwa. Zwój z tekstem modlitwy o darowanie ludom Ziemi poznania Boga w Duchu Świętym trzyma również św. Sylwan z Góry Atos. Został on misternie wykaligrafowany przez ucznia pani Tatiany Valerius z Moskwy i przeniesiony na szkło. W ten sposób wszystkie okna (oprócz bębna kopuły) zostały wyposażone w witraże i utworzyły integralną całość, określającą nastrój świątyni pod względem oświetlenia.

Wszystkie witraże naszej świątyni zostały zaprojektowana przez Michała Boguckiego i wykonane w pracowni witraży Zbigniewa Jaworskiego. Pragniemy gorąco podziękować im oraz wszystkim współpracownikom i ofiarodawcom za lata owocnej współpracy.

Многая лета благоукрасителям святаго храма сего!