Niedziela IX po Pięćdziesiątnicy

ks. Igor Habura, 10.08.2020

W IX Niedzielę po Pięćdziesiątnicy nabożeństwom we wrocławskiej katedrze przewodniczył ks. mitrat Konstanty Marczyk, któremu asystowali ks. prot Wiktor Jacewicz oraz gościnnie przebywający we Wrocławiu ks. prot Eliasz Suproniuk.

W trakcie Boskiej Liturgii zabrzmiało czytanie z Ewangelii św. Mateusza (Mt, 14, 22-33):

“W owym czasie Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».”

Po wysłuchaniu Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ks. Marczyk. Przybliżył on wiernym postać św. wielkiego męcz. i cudotwórcy Pantelejmona, którego pamięć Cerkiew wspomina 09.08/27.07.