Święto Supraskiej Ikony Bogurodzicy

za: www.orthodox.pl, 12.08.2020

W dniach 9-10 sierpnia swoje święto obchodził monaster Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. W uroczystościach Supraskiej Ikony Matki Bożej wzięło udział wielu wiernych z całego regionu, a także z różnych części Polski.

Do monasteru przybyły pielgrzymki – piesza: z Białegostoku, kajakowa z Gródka i autokarowe z Orli i Warszawy. Pielgrzymom sprzyjała piękna letnia pogoda oraz dzień wolny od pracy.

Świątecznym nabożeństwom, które rozpoczęło całonocne czuwanie, przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel w asyście arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza, arcybiskupa bielskiego Grzegorza, biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego, biskupa supraskiego Andrzeja oraz biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza.

Tego samego dnia wieczorem sprawowany był akatyst do Bogurodzicy, czytano regułę modlitewną przed św. Eucharystią i modlono się za zmarłych przy grobie arcybiskupa Mirona, byłego przełożonego supraskiego monasteru. Nabożeństwa trwały całą noc. Pierwsza Liturgia służona była w cerkwi św. Jana Teologa, druga w cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy, a trzecia na ołtarzu polowym.

Liturgii na ołtarzu polowym przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel w asyście hierarchów i licznie przybyłego duchowieństwa. Homilię podczas Liturgii wygłosił arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. Hierarcha wyraził wdzięczność Bogu za możliwość świętowania w Supraślu. Skoro przybyłych nie powstrzymał strach – mówił Jego Ekscelencja – to znaczy że w ludzkich sercach jest coś, co zwycięża lęk. Należy mieć wiarę, że Ten w którego wierzymy, jest w stanie pokonać to, czego się boimy. Arcybiskup Jerzy cytował słowa św. Cyryla Jerozolimskiego z III Soboru Powszechnego: „…kiedy mówię Przenajświętsza Bogurodzica, muszę też powiedzieć Święta Cerkiew”. Zwracał uwagę, że święta Cerkiew prawosławna ma najszerzej rozwiniętą teologiczną naukę o Bogurodzicy, a najpiękniej Matkę Bożą opisują słowa akatystu, który śpiewany jest w każdą środę w Supraślu.

Podczas nabożeństwa za swoją oddaną służbę Cerkwi zostali podniesieni do godności protojereja ks. Adrian Charytoniuk (Samogród) i ks. Piotr Borowik (Fasty). Wzniesiono również modlitwy w intencji zdrowia Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Wyświęcona została nowa socjoterapeutyczna świetlica Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos”, a zwieńczeniem uroczystości była procesja wokół głównej monasterskiej cerkwi.

W trakcie nabożeństw śpiewały supraskie chóry: parafialny, młodzieżowy i dziecięcy oraz przybyłe chóry – z parafii św. Jerzego w Białymstoku oraz Chór „Filoi”.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz w osobach: wicewojewody podlaskiego Tomasza Madrasa, członka zrządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnosa, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Małgorzata Dajnowicz, wicestarosta białostocki Roman Czepe, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, zastępca regionalnego dyrektora Lasów Państwowych w Białymstoku Dawid Iwaniuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Jarosław Karpiuk i Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Aleksander Lickiewicz.

Uroczystości zakończono życzeniami długich lat (mnohaja leta). Arcybiskup Abel wyraził nadzieję, że każdy z przybyłych wyniósł ogromną korzyść i duchowe ubogacenie podczas supraskich uroczystości. Hierarcha wyraził nadzieję, że wszyscy wsłuchawszy się tego dnia w treść nabożeństwa i homilii, ożywili wiarę i stali się bardziej pulsującymi członkami Bogoludzkiego organizmu, jakim jest Cerkiew.

Tegoroczne obchody święta Supraskiej Ikony Bogurodzicy wyróżniały zmiany zachodzące w głównej monasterskiej świątyni – kolejny etap rekonstrukcji średniowiecznych fresków, tym razem na północnej ścianie nawy głównej. Wykonano ponadto tynki w podziemnej części świątyni oraz projekt rekonstrukcji monumentalnego ikonostasu z XVI w. W związku z wieloma pracami bracia monasteru proszą o wsparcie oraz żywią nadzieję, że przez najbliższy rok, wszyscy dobroczyńcy pomogą doprowadzić do zakończenia trud odbudowy świątyni Zwiastowania Bogurodzicy. Jak zapewnia biskup supraski Andrzej, mnisi modlą się za wszystkich ofiarodawców i trwają na straży powierzonego im, świętego miejsca Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Sławomir Kiryluk

zdjęcia za poranny.pl: Aleksandra Jarosławska, Wojciech Stasiewicz

Cofnij