Wrocławscy kapelani odznaczeni z okazji Święta Wojska Polskiego

za: www.powp.wp.mil.pl, 14.08.2020

13 sierpnia wręczono odznaki pamiątkowe Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz odznaczenia Resortu Obrony Narodowej z okazji Święta Wojska Polskiego.

Uroczystość rozpoczęła się modlitwą o godzinie 11:30 w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie. Prowadzący uroczystość st. chor. szt. mar. Jan Kondrusik odczytał rozkaz Ministra Obrony Narodowej o nadaniu odznaczeń niżej wymienionym, a Jego Ekscelencja abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy wręczył odznaki pamiątkowe POWP (szczegółowe informacje nt. odznaki można znaleźć klikając TUTAJ) oraz odznaczenia resortowe za zasługi dla obronności kraju.

Wśród duchownych, którzy otrzymali odznaczenia resortowe znalazło się dwóch księży naszej diecezji: ks. mitrat Jerzy Szczur oraz ks. prot. Grzegorz Cebulski. Pozostali odznaczeni to: ks. płk Aleksy Andrejuk, ks. mjr Łukasz Godun, ks. mjr Mirosław Kuczyński, ks. kpt. Tomasz Paszko, ks. płk Jerzy Mokrauz oraz ks. ppłk Jan Kot. Odznakę pamiątkową POWP otrzymali: ks. ppor. Paweł Siebiesiewicz, ks. Andrzej Bołbot, ks. archimandryta Sergiusz, ks. por. Dariusz Bojczyk.

W imieniu odznaczonych wyrazy wdzięczności wyraził ks. płk. Aleksy Andrejuk zastępca Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego.

Władyka w swoim słowie wyraził wdzięczność Bogu i radość z tego, że uroczystość odbywa się w siedzibie Ordynariatu, gdzie sprawowana jest Boska Liturgia, która stanowi zasadniczą część posługi duszpasterskiej w Wojsku Polskim, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji. Podziękował i pogratulował wszystkim odznaczonym za ofiarną pracę na rzecz Ordynariatu WP i zalecił aby w swoich wysiłkach nie ustawali.