81. rocznica wybuchu II wojny światowej

za: www.powp.wp.mil.pl, 02.09.2020

1 września 2020 roku oddano hołd obrońcom Ojczyzny na Westerplatte, z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość miały charakter państwowy i uczestniczył w nich Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Jego Ekscelencja abp Jerzy.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45 rozpoczęła się główna część uroczystości. Punktualnie o tej godzinie zostały włączone syreny alarmowe. Następnie żołnierze Wojska Polskiego i wszyscy zgromadzeni podczas świątecznych obchodów odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Ze słowami przywitania do zgromadzonych zwrócił się gospodarz uroczystości, Mariusz Błaszczak. Minister Obrony Narodowej podkreślił, iż jest to spotkanie w miejscu szczególnym, które - co tu dużo mówić - przez lata było zaniedbane. Dziś przywracamy powagę tego miejsca (…). Westerplatte to reduta polskości. To wielka lekcja patriotyzmu, oddania ojczyźnie do końca.

Ważnym elementem poprzedzającym główne uroczystości na Westerplatte, była ceremonia złożenia kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy WP, o godzinie 4.00. Niezwykle wzruszającym momentem obchodów święta było zapalenie Znicza Pokoleń, przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy WP.

W tym roku, po raz pierwszy zabrzmiał - opracowany przez WP, z okazji uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej - Marsz Bohaterów Westerplatte. Kolejno odczytano Apel Pamięci, a następnie heroizm i waleczność obrońców naszej Ojczyzny, uczczono salutem armatnim. Bezpośrednio po okolicznościowych przemówieniach, harcerze odczytali przesłanie Westerplatte.

Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą oraz ceremonią złożenia wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Cofnij