Chór Oktoich w Pradze

ks. Grzegorz Cebulski, 15.11.2017

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego, chór Oktoich, reprezentujący Prawosławny Ordynariat WP- Garnizon Wrocław i Parafię śww. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, w dniu 12 listopada przebywał w Pradze. Chór zaprezentował śpiew cerkiewny obejmujący tradycje wykonawcze hymnów liturgicznych od XII do XXI w.

Koncert odbył się w Cerkwi Katedralnej śww. Cyryla i Metodego w ramach Festiwalu Svatovaclavske Slavnosti. Jest to cykliczny projekt, który od 20 lat promuje sztukę sakralną poprzez koncerty oratoryjne, spektakle słowno - muzyczne, religijną sztukę ludową, wystawy, prelekcje itp. Wydarzenia te odbywają się w kilkunastu większych miastach, a głównym ich przesłaniem jest zainteresowanie mocno zlaicyzowanego, ateistycznie wychowanego społeczeństwa - chrześcijaństwem, które było fundamentem czeskiej państwowości i kultury, a aktualnie jest marginalnym elementem czeskiej tożsamości.

Niniejszy festiwal jest także wprowadzeniem i zaproszeniem do odbywającego się co dwa lata Międzynarodowego Seminarium - Warsztatów Śpiewaczych - Convivium, w którym od 10 lat uczestniczą dyrygenci, śpiewacy zawodowi, amatorzy, w tym także chór Oktoich.

W roku 2018 Convivium jest planowane na sierpień, w Bromouvie, w opactwie benedyktyńskim, ok. 30 kilometrów od Sokołowska i Wałbrzycha.

Zdjęcia: Aleksander Bahmanow

Cofnij