Pamięć świętego apostoła Andrzeja

za: www.powp.wp.mil.pl, 14.12.2020

W niedzielę 13. grudnia br. w Warszawskiej Parafii Wojskowej pw. św. Jerzego Zwycięzcy, odprawiona została świąteczna Boska Liturgia. Przewodniczył jej Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy, w asyście księży kapelanów POWP.

W tym dniu Cerkiew Prawosławna obchodzi uroczyście pamięć świętego apostoła Andrzeja pierwszego powołanego. Apostoł pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy, a mieszkał w Kafarnaum wraz ze swym bratem apostołem Piotrem i Jego teściową. Za głoszenie nauki płynącej z Ewangelii na terenach Bizancjum, w miastach: Azji Mniejszej, Tracji, Scytii, Grecji, Abchazji oraz wybrzeża Morza Czarnego, został skazany na śmierć męczeńską. Rozpięto go na krzyżu w kształcie litery X, który później nazwany został od jego imienia: Krzyżem Świętego Andrzeja.

Arcybiskup Jerzy w swojej homilii zanalizował niedzielną ewangelię, o uzdrowieniu chorej od osiemnastu lat kobiety i przytoczył słowa św. Jan Chryzostoma, który odpowiada na pytanie: Czym jest zło, które nas spotyka?

Istnieje takie zło jak: zabójstwo, rozpusta, cudzołóstwo, kłamstwo - to jest zło - i takie zło należy piętnować i karać, a istnieje takie zło - właściwie które my nazywamy złem tj. - głód, albo choroba, albo doświadczenie. To nie jest zło, my tylko nazywamy to złem. Bo gdyby to było zło, to nie byłoby później powodem dobra. Te słowa św. Jana Chryzostoma bardzo mocno wpisują się także w rzeczywistość dnia dzisiejszego, kiedy doświadczamy czegoś co tak lekko nazywamy złem. Czegoś co nas dotknęło i na co nie mamy wpływu, podkreślił władyka w swoim słowie.


Święta Boska Liturgia z cerkwi Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, będzie transmitowana na kanałach: TVP Kultura oraz TVP Białystok, już w najbliższą niedzielę 20 grudnia o godzinie 7:00 rano. Serdecznie zapraszamy do oglądania, szczególnie tych, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w życiu liturgicznym Prawosławnej Parafii Wojskowej w Warszawie.

Cofnij