Abp Jerzy na święcie parafialnym w Przemkowie

ks. Lubomir Worhacz, 22.11.2017

21 listopada Parafia Prawosławna pw. Archanioła Michała w Przemkowie obchodziła swoje parafialne święto. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Ordynariusz Wojska Polskiego. Po liturgii świętej odprawiono uroczystą doksologię w cześć świętego Archanioła Michała oraz, mimo deszczowej pogody, udano się na „litiję” wokół świątyni, podczas której w modlitwie wspomniano zmarłego Arcybiskupa Jeremiasza oraz ofiary tragicznej Akcji Wisła.

Po nabożeństwach z arcypasterskim słowem do wiernych zwrócił się arcybiskup Jerzy, który przybliżył postać świętego Archanioła Michała oraz wytłumaczył dlaczego na diakońskich wrotach ikonostasu powinny znajdować się ikony świętych archaniołów Michała i Gabriela. Władyka podkreślił również, że obchodzone święto jest także świętem naszych aniołów stróżów, którzy są naszymi opiekunami i orędownikami przed Bogiem za naszego życia i takimi będą w dzień Sądu Ostatecznego. Arcybiskup podziękował proboszczowi parafii przemkowskiej ks. mitratowi Igorowi Popowiczowi za wieloletni trud i pracę w parafii i za to, że jest przykładem „godnego niesienia sztandaru kapłańskiej służby”.

Na zakończenie uroczystości Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia nagrodzono parafianina Piotra Kwokę, a Gramotami Arcybiskupa Jerzego parafian Grzegorza i Lubomirę Kania, Jana Boczniewicza i Bazylego Serafina. Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za przybycie na święto, podkreślił także obecność delegacji Związku Pszczelarzy Polskich oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Zdjęcia: Piotr Kwoka, Zbigniew Winkiewicz

Cofnij