Święto parafialne w Ząbkowicach Śląskich - Dzień św. Jerzego Zwycięzcy

ks. Spirydon (Kuziak) , 07.05.2021

6 maja w paschalny czwartek, gdy Cerkiew Prawosławna liturgicznie wspomina pamięć św. Jerzego Zwycięzcy, Parafia Prawosławna w Ząbkowicach Śląskich obchodziła swoje święto patronalne.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan okręgu wrocławskiego i proboszcz parafii w Starym Wołowie ks. mitrat Aleksander Konachowicz, któremu asystowali ks. Piotr Nikolski - proboszcz parafii w Świdnicy i ks. ihumen Spirydon (Kuziak) - proboszcz ząbkowickiej parafii.

Śpiewał miejscowy chór oraz zaproszeni goście, którym dyrygowała pani Tatiana Fedorczuk - psalmistka z Jeleniej Góry.

Po wysłuchaniu dwóch fragmentów Ewangelii, ze słowem do zebranych zwrócił się ks. Aleksander przybliżając postać św. Jerzego jako wzór męstwa, odwagi i wierności Chrystusowi w każdych okolicznościach.

Tego dnia miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie dla niewielkiej parafii w Ząbkowicach Śląskich. 6 maja jest dniem liturgicznej pamięci nie tylko św. Jerzego, ale również św. męczennicy Aleksandry. Bezpośrednio przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii o. Spirydon udzielił sakramentu chrztu dla małej Aleksandry - córki ząbkowickich parafian.

Po zakończeniu Liturgii wszyscy udali się na wspólną agapę, która miała miejsce w jeszcze remontowanej, ale już nowo zadaszonej części świątyni.

Cofnij