Niedziela Antypaschy

za: www.powp.wp.mil.pl, 10.05.2021

W tym roku na dzień 9 maja przypadła pierwsza Niedziela po Wielkanocy - Antypascha - wówczas Cerkiew Prawosławna wspomina modlitewnie świętego apostoła Tomasza. Tego dnia w Prawosławnej Parafii Wojskowej w Warszawie Boską Liturgię sprawował JE Abp Jerzy.

W kondakionie święta słyszeliśmy słowa: Pełną ciekawości prawicą Tomasz zbadał Twój życiodajny bok, Chryste Boże, gdy przy zamkniętych drzwiach wszedłeś i z pozostałymi apostołami zawołał do Ciebie: Jesteś moim Panem i Bogiem.

Dzisiejsza niedziela tak naprawdę nie jest niedzielą o niewierze, a o tęsknocie. Każdy kto stracił kogoś bliskiego, na wieść o tym, że to osoba jednak żyje, nie uwierzy. Nie dlatego że nie chce… a dlatego, że tak bardzo tęskni, iż dopóki nie dotknie, dopóki nie zobaczy i nie usłyszy nie chce wierzyć, bojąc się zawodu. Tymi słowami zwrócił się do wiernych alumn Prawosławnego Seminarium Duchownego lektor Jakub Greś.

Na zakończenie świątecznego nabożeństwie odbyła się uroczysta procesja. Po której Prawosławny Ordynariusz Wojskowy arcybiskup Jerzy podziękował wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę. Władyka przybliżył także specyfikę święta Antypaschy oraz jego nazwy, która związana jest z tym, że rozpoczyna cykl wszystkich „małych pasch”. Na koniec władyka pozdrowił ks. mjr Tomasza Paszko i ks. diak. ppor. Tomasz Pieczarkę z dniem ich niebiańskiego patrona, życząc aby zawsze z apostołem Tomaszem potrafili wołać: „Jesteś moim Panem i Bogiem”, aby te słowa były dewizą i maksymą w ich życiu. Zgromadzeni w świątyni wierni zaśpiewali im gromkie Mnohaja Leta.

Cofnij