Abp Jerzy uczestniczył w uroczystościach 77. rocznicy zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino

za: www.powp.wp.mil.pl, 20.05.2021

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Jego Ekscelencja Abp Jerzy uczestniczył w uroczystościach 77. rocznicy zwycięstwa 2. Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino. Uroczystości odbyły się 18 maja przed stołecznym pomnikiem upamiętniającym to historyczne zwycięstwo.

W wydarzeniu rocznicowym udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych oraz akredytowani reprezentanci misji dyplomatycznych w Polsce. Gościem specjalnym był kpt. Władysław Dąbrowski - jeden z ostatnich żyjących weteranów Armii Andersa – uhonorowany został historyczną, polską szablą z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował również Medalami „Pro Patria” pedagogów Szkoły Podstawowej nr. 341, w uznaniu za szczególne zasługi w propagowaniu wiedzy o gen. Andersie i Jego podkomendnych z 2. Korpusu Polskiego oraz za krzewienie wartości patriotycznych wśród młodzieży. Następnie minister Kasprzyk wraz z kpt. Dąbrowskim wręczyli nagrody laureatom konkursu o żołnierzach Armii Andersa, zorganizowanego przez tę warszawską szkołę.

Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino.

Cofnij