Święto Pontyjczyków w Sokołowsku

Michalidis Hrisulidis, zdjęcia: Marcin Bradke , 31.05.2021

Druga połowa maja, to dla prawosławnych Greków czas szczególnego wspominania swoich rodaków, pomordowanych, poległych i zabitych przez rząd młodoturków w latach 1914 – 1923, w Poncie i Azji Mniejszej. Tegoroczne obchody, po częściowym zniesieniu epidemicznych obostrzeń, wrocławska grecka społeczność zorganizowała w Sokołowsku w dniu 29 maja br.

Dzięki staraniom lidera greckiej społeczności Pontyjskiej, prof. ASP we Wrocławiu Pana Michailidisa Hrisulidisa, zaproszenie do Sokołowska przyjęło ok. 30 gości z Dolnego Śląska, oraz z wybrzeża: Pan Gieorgios Apostolou oraz Pani Ekaterina Ewangelou – przewodnicząca Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Greków w Polsce ELLAS PAREA z siedzibą w Szczecinie; Georgios Orfanosa– przewodniczący Stowarzyszenia HELLADA z Gdyni, Pani Dorota Kozak-Rybska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i Zespołu Dialogu Międzykulturowego, oraz Pani Grażyna Lange – dyrektor Domu Mediacji z Wrocławia, a także inni zainteresowani powyższą historią i wydarzeniem.

W cerkwi św. Archanioła Michała, została odsłużona przez o. hieromnicha Jeremiasza (Pająka) w jęz. greckim Boska Liturgia, wsparta śpiewem ks. Grzegorza Cebulskiego i Kiriaka Ilczyszyna. Wyznanie Wiary jak i Modlitwę Pańską odczytali zaproszeni Goście.

Następnie zgromadzeni udali się do Domu Św. Męcz. ks. Elżbiety, gdzie w Sali konferencyjnej, została umieszczona wystawa autorstwa prof. M. Hrisulidisa pt. UTRACONA OJCZYZNA – PONT.

Tam też miało miejsce wykonanie utworu muzycznego ΠΑΡΘΕΝ Η ΡΩΜΑΝΙΑ – Romanija wzięta, z XV w. napisana w Trapezundzie po upadku Konstantynopola. Odbyły się też projekcje filmów dokumentalnych red. Marcina Bradke, PIEŚŃ O UTRACONEJ OJCZYŹNIE; ΜΟΙΡΟΛΟΙ – czyli Lament, autorstwa Aleksisa Parcharidisa oraz aranżację Joanny Hrisulidu, wykonaną do utworu Η ΤΡΥΓΩΝΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑΣ, skomponowanego przez Odysseasa Konstantinopoulosa na orkiestrę symfoniczną i dwie liry pontyjskie.

Ludobójstwo dokonane na społeczności chrześcijańskiej zamieszkałej na terenach obecnej Turcji, było pierwszym zaplanowanym i wykonanym mordem XX wieku. Zbrodnia ta dokonana przez młodoturków i kemalistów nigdy nie została osądzona i ukarana.

Cofnij