Abp Jerzy uczestniczył w święcie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

za: www.powp.wp.mil.pl, 02.07.2021

2 lipca br. na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się główne obchody święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego, w których uczestniczył JE Abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

W świątecznych uroczystościach udział wzięli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, kadra dowódcza Sił Zbrojnych i jej przedstawiciele oraz żołnierze kończący misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie i zaproszeni goście.

Nabożeństwem w katedrze polowej zainaugurowano świąteczne uroczystości Dowództwa Operacyjnego RSZ, po którym główne obchody przeniosły się na plac marsz. Józefa Piłsudskiego. Po przywitaniu Rezydenta RP. z wojskiem, na maszt podniesiono flagę państwową, a Orkiestra Reprezentacyjna WP zagrała hymn państwowy.

Podczas świątecznych uroczystości Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski odebrał z rąk Prezydenta RP. sztandar wojskowy. Poświęcenia sztandaru dokonali JE Abp. Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy oraz przedstawiciel Ordynariatu Polowego WP ks. płk Bogdan Radziszewski i Naczelny Kapelan - Ewangelicki Biskup Wojskowy Marcin Makula. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Pani Krystyna Kwiatkowska wdowa po śp. generale B. Kwiatkowskim oraz gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, po której nastąpiła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Poświęcony sztandar jest symbolem najwyższych wartości: sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od żołnierza Wojska Polskiego.