Uroczystości Święta Wojska Polskiego

za: www.powp.wp.mil.pl, 17.08.2021

W ramach obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego odbyło się szereg uroczystości z udziałem Prezydenta RP, szefa MON oraz kadry dowódczej Sił Zbrojnych, w których uczestniczył Jego Ekscelencja abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy.

Wieczorem w przededniu Święta Wojska Polskiego Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął się Apel Pamięci, przy Pomniku Poległych w 1920r., na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

„Oddajemy hołd żołnierzom poległym za Polskę. Postawa żołnierzy z 1920 roku jest wzorem dla żołnierzy Wojska Polskiego” – zaznaczył podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

„Patrzymy z dumą na zdjęcia naszych żołnierzy, patrzymy ze smutkiem na ich groby. Polegli za wolną Polskę. Polegli z dumą i męstwem. Polegli, mając jeden cel – uratować dopiero co niepodległą Ojczyznę” – podkreślił w swoim słowie Prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystość zakończyła się salwą honorową i złożeniem kwiatów przed pomnikiem.

W niedzielny poranek, 15 sierpnia, w Prawosławnej Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została Boska Liturgia w intencji Ojczyzny, żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego i ich rodzin. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy był obecny podczas nabożeństwa, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Następnie podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, Prezydent Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, na wniosek Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej, mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Do stopnia generała dywizji mianowani zostali: gen. bryg. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych oraz gen. bryg. Tomasz Połuch, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej.

Awanse na stopień generała brygady otrzymali: płk Artur Kępczyński, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, szef logistyki; płk Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej; płk Dariusz Kosowski, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej; płk Piotr Kriese, dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej; płk Maciej Siudak, dowódca 10. Brygady Logistycznej; płk Grzegorz Skorupski, radca generalny w Biurze Ministra Obrony Narodowej; płk Maciej Trelka, dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza była centralną uroczystością obchodów Święta Wojska Polskiego, w której udział wziął Abp Jerzy.

Szef MON witając przybyłych na uroczystość gości podziękował za obecność prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP. Zwrócił uwagę na fakt, iż „Zebraliśmy się, aby oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w 1920 roku odparli nawałę bolszewickiej Rosji, którzy uratowali niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uratowali także wolność Europy. Ale zbieramy się w dniu święta Wojska Polskiego również dlatego, żeby podziękować dzisiejszym żołnierzom za ich codzienną służbę”.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu złożył żołnierzom i ich rodzinom „…najserdeczniejsze życzenia, wszelkiego powodzenia w służbie dla Rzeczypospolitej”. Życzył sukcesów, awansów jak najwięcej zdrowia i bezpieczeństwa oraz rodzinnego ciepła i wszystkiego tego co najlepsze. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował także ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, jego współpracownikom, dowódcom Wojska Polskiego za działania jakie podejmują na rzecz modernizacji wojska. Wyraził też nadzieję, że zadanie to będzie kontynuowane i rozwijane. „Dziękuję za zapowiedź spektakularnego wzmocnienia naszych wojsk pancernych i za przyszły zakup najlepszego na świecie uzbrojenia. Żeby nasi żołnierze mogli służyć bezpiecznie i mogli służyć skutecznie, żeby mieli pewność, że to, na czym mają służyć i bronić ojczyzny, jest najlepszym, co w danym momencie można było mieć” – powiedział prezydent.

W tegorocznych centralnych uroczystościach w Warszawie udział wzięli żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dowódcą uroczystości, w której Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pełniła rolę pododdziału honorowego, był płk Leszek Szcześniak, zaś oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W trakcie uroczystości oddano tzw. salut armatni z 12 salw. W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad placem Piłsudskiego można było obejrzeć po trzy samoloty TS-11 Iskra i M-346 Bielik oraz myśliwce F-16 Jastrząb.

Prezydent Andrzej Duda wraz z delegacją kadry dowódczej Sił Zbrojnych i rządu RP złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą pododdziałów ulicami Warszawy, aż do Muzeum Wojska Polskiego.

Z okazji Święta Wojska Polskiego w 30 miejscowościach w całym kraju odbyły się pikniki pod hasłem Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

Tekst: ks. diak. ppor. Tomasz Pieczarka [na podst.: https://www.wojsko-polskie.pl; prezydent.pl] Foto: [za:] www.gov.pl