Święto Parafialne w Gryficach

ks. Andrzej Demczuk, 29.08.2021

28 Sierpnia, w dzień gdy Cerkiew Prawosławna świętuje Zaśnięcie Przenajświętszej Bogarodzicy, parafia prawosławna w Gryficach obchodziła swoje święto patronalne. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński.

W przeddzień święta Władyka Jerzy przewodniczył Całonocnemu Czuwaniu, a w dzień Święta Boskiej Liturgii. Jego Ekscelencji asystowali proboszcz gryfickiej parafii i dziekan dekanatu szczecińskiego ks. Andrzej Demczuk wraz z duchowieństwem: ks. Pawłem Stefanowskim ze Szczecina, ks. Mariuszem Synakiem ze Słupska, ks. Jarosławem Biryłko ze Stargardu, ks. Marcinem Prokopiukiem z Łobza, ks. Tomaszem Mędryckim z Gorzowa Wielkopolskiego oraz ks. protodiakonem Mieczysławem Oleśniewiczem z Wrocławia. Spośród wielu zaproszonych gości w uroczystości uczestniczył również Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach st. kpt. Artur Rogiński.

U progu cerkwi dostojnego gościa Abp. Jerzego poza piękną pogodą, przywitały kwiatami dzieci, natomiast parafianie tradycyjnym chlebem i solą. W słowach skierowanych do arcybiskupa proboszcz przywołał m. in. słowa Św. Ignacego Antiocheńskiego „Tam, gdzie jest biskup, tam jest i Cerkiew”. Nie można było znaleźć lepszych słów na określenie radości z przybycia i wspólnej modlitwy z ordynariuszem diecezji. Również dzięki temu w to wielkie Święto można było odczuć przynależność nawet tak niewielkiej parafii do pełni Cerkwi Prawosławnej.

Po wysłuchaniu słów Świętej Ewangelii ze słowem do zebranych wiernych zwrócił się abp Jerzy. W swoim pięknym kazaniu Władyka przybliżył sedno i symbolikę Święta oraz Ikony przedstawiającej Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy. Władyka wyjaśnił, dlaczego Matka Boża powinna odgrywać szczególną rolę w życiu każdego chrześcijanina i dlaczego to ona powinna być nie tylko wzorem, ale sensem i celem dla każdego człowieka. Ekscelencja przypomniał, że Bogurodzica jest pierwszą, która prosi u swojego Syna o błogosławieństwo dla każdego, kto tego potrzebuje i o to prosi. W aktualnej sytuacji w jakiej znajduje się człowiek i otaczający go Świat, nie ma innego wyjścia niż prosić Bogurodzicę o otoczenie go swoim Omoforionem, zaznaczył na zakończenie Biskup.

Wiele osób przystąpiło podczas Boskiej Liturgii do sakramentu Św. Eucharystii.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni w ten dzień w cerkwi, parafianie i goście udali się na świąteczny obiad.

Cofnij