Święto i przysięga 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie

ks. Jarosław Biryłko, 07.09.2021

W dniu 5 września 2021 roku 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk Stanisława Jerzego Sędziaka ps. „Warta” w Szczecinie, po raz drugi obchodziła swoje święto.

W niedzielę, na placu apelowym jednostki w Szczecinie-Podjuchach, stanęli w szyku żołnierze tej jednostki, a wśród nich ci, którzy dopiero co ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową. 41 nowych, zachodniopomorskich Terytorialsów, w tym 19 kobiet, słuchało słów dowódcy, który przypomniał im postać ich patrona.

W trakcie uroczystości wielu żołnierzy Zachodniopomorskiej Brygady WOT zostało wyróżnionych odznaczeniami resortowymi a także awansami. Po zakończeniu uroczystej zbiórki na placu apelowym odsłonięto tablicę ku czci patrona jednostki, Cichociemnego, oficera AK ppłk Stanisława Sędziaka ps. Warta”. Tablica zawisła na frontowej ścianie budynku sztabu. Fundatorem jej jest Instytut Pamięci Narodowej. Odsłonięcia dokonali dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz syn patrona jednostki, Sławomir Sędziak.

Z ramienia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego błogosławieństwa żołnierzom i poświęcenia tablicy dokonał ks. prot. Jarosław Biryłko, kapelan 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie.