Abp Jerzy na inauguracji 40. jubileuszowego Festiwalu w Hajnówce

za: www.orthodox.pl, 14.09.2021

13 września br., był wyjątkowym dniem Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Jubileuszowa edycja została uroczyście zainaugurowana w obecności wielu zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa na czele z Jego Eminencją Wielce Błogosławionym Sawą Metropolitą Warszawskim i całej Polski. Obecni byli: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy; Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy; Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz Arcybiskup Bielski; Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł Biskup Hajnowski; Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski; Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Biskup Siemiatycki; przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego: biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej biskup Piotr Sawczuk. Reprezentowane były władze szczebla krajowego i regionalnego tj. Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski, Artur Kosicki marszałek Województwa Podlaskiego, władze samorządowe, reprezentanci służb mundurowych, korpusu dyplomatycznego oraz wielbiciele muzyki cerkiewnej.

Śpiew cerkiewny od samego początku towarzyszył zebranym w soborze Św. Trójcy, wprowadzając zebranych w duchową wędrówkę. Hajnowski Festiwal odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jak co roku uroczystość otwarcia Festiwalu rozpoczął molebien, któremu przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa. W przemówieniu hierarcha podkreślił rolę śpiewu cerkiewnego – „…życie Cerkwi, którego członkami jesteśmy, jest niemożliwe bez śpiewu cerkiewnego. Śpiew cerkiewny jest nieodłączną częścią natury aniołów, którzy nieustannie wychwalają Boga swoim śpiewem – Święty, Święty, Święty jesteś Panie…[…] śpiew cerkiewny kształtuje dusze ludzkie…”

Dyrektor Festiwalu ks. mitrat Michał Niegierewicz w bardzo istotnych słowach podsumował cztery dekady związane z organizacją wydarzenia.

W początkowej części uroczystości starosta Powiatu Hajnowskiego Andrzej Skiepko wraz z wicestarostą Joanną Kojło wręczyli Jego Eminencji metropolicie Sawie odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”, które Rada Powiatu Hajnowskiego przyznała Jego Eminencji w 2020 r.

Słowa pełne wsparcia dla Festiwalu padły z ust Adama Kwiatkowskiego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do organizatorów. Wyrazy uznania przekazał osobiście wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W trakcie uroczystości przedstawiciele Fundacji im. księcia Konstantego Ostrogskiego, Eugeniusz Czykwin oraz Anna Radziukiewicz wręczyli nagrody im. księcia Konstantego Ostrogskiego. Przyznawane są one za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz prawosławia. Tegorocznymi laureatami zostali: metropolita Czarnogóry Joanicjusz za obronę Cerkwi w Czarnogórze oraz biskup Michał Janocha, wikariusz Archidiecezji Warszawskiej Kościoła rzymskokatolickiego.

Oficjalnego otwarcia 40. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej dokonał burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak.

Artystycznych i duchowych wrażeń dostarczył koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrygenturą Iriny Bogdanowicz, kończąc poniedziałkową inaugurację oraz pozostawiając słuchaczy w podniosłej aurze śpiewu cerkiewnego.

Koncert Inauguracyjny 40. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej można obejrzeć klikając TUTAJ