Abp Jerzy przyjął delegację kapelanów wojskowych Armii Rumuńskiej

za: www.powp.wp.mil.pl, 27.09.2021

20 września br. na zaproszenie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przybyła do Polski delegacja kapelanów wojskowych Armii Rumuńskiej.

Tuż po przylocie ks. gen. bryg. Vladoiu Florin, ks. płk Pretorian George Aurelian, ks. płk Buhalea Florin wojskowi duszpasterze z Rumunii wzięli udział w nabożeństwach Święta Narodzenia Bogurodzicy, w Katedrze Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

W dniu święta (21 września), o godzinie 12:00 uczestniczyli w zmianie warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie wznieśli swoje modlitwy w intencji wszystkich żołnierzy poległych na polach bitew i złożyli wieniec na płycie grobu. Dzięki uprzejmości Dowództwa Garnizonu Warszawa mieli możliwość wysłuchania historii dot. Panteonu Narodowej Pamięci - GNŻ. Następnie kapelani odwiedzili Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, gdzie oprowadził ich ks. płk rez. January Wątroba.

We wtorek 22 września duszpasterzy z Rumunii przywitał JE Abp Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy. Władyka zaprosił kapelanów do Sali Tradycji, gdzie zapoznał ich z historią Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Następie kapłani podzielili się z ordynariuszem swoimi doświadczeniami związanymi z posługą w Armii Rumuńskiej. Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków oraz złożeniem na ręce JE Abp. Jerzego listu JE Metropolicie Warszawskiemu i Całej Polski Sawie, w imieniu JŚ Patriarchy Rumuńskiego Daniela. Kolejno kapelani udali się z wizytą do Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim. Na miejscu wspólnie z żołnierzami rumuńskimi doskonalącymi swoją współpracę w międzynarodowych zespołach ww. grupy odmówili dziękczynne modlitwy.

Podczas delegacji, goście z Rumunii odwiedzili również Monaster Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. W krypcie monasteru odmówili modlitwę w intencji tragicznie zmarłego śp. abp. gen. dyw. Mirona (Chodakowskiego) Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego. Następnie udali się do Izby Pamięci Władyki Mirona i supraskiego Muzeum Ikon. W drodze do Warszawy odwiedzili dwie prawosławne parafie w Białymstoku: wojskową pw. św. Dymitra Sołuńskiego oraz parafię pw. św. Ducha.

W piątek, w godzinach porannych księża z Rumunii udali się na spotkanie z Ambasadorem Rumunii w Polsce. W godzinach popołudniowych w asyście prawosławnych kapelanów udali się na lotnisko i zakończyli swoją wizytę w Polsce.

W trakcie pobytu przedstawicieli duszpasterzy Armii Rumuńskiej w Polsce towarzyszyli im kapelani i pracownicy Prawosławnego Ordynariatu WP: ks. płk. rez. Aleksy Andrejuk i ks. ppłk. Łukasz Godun oraz dwaj absolwenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Jassach (Rumunia): ks. Tomasz Stempa i ks. ppor. Jarosław Jaszczuk.

Cofnij