30-lecie chóru Oktoich

ks. Igor Habura, 15.10.2021

13 października, br. minęło 30 lat od pierwszego koncertu chóru Oktoich. Chór powstał we wrześniu 1991 roku jako zespół męski przy Parafii Prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu. W 1999 roku dekretem śp. abp gen dyw. Mirona Chodakowskiego - został powołany do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu WP.

W ciągu minionych lat, chór nagrał 12 płyt CD i dał ok. 700 koncertów w Polsce i Europie. Wśród prestiżowych miejsc koncertowania, pojawia się Filharmonia Monachijska, Moskiewski Kreml, Zamek Królewski w Warszawie oraz sale koncertowe i filharmoniczne: Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi, Berlina, Monachium, Hanoweru i Francji;

Według potrzeb i zacnych okoliczności, chór głosi śpiew cerkiewny i muzykę patriotyczno-wojskową.

W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno- ekumenicznej. Chórzyści „Oktoichu” są odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także MON-u i Stowarzyszeń Kombatanckich medalami:

„Zasłużony dla Kultury Polskiej” „Gloria Artis” i „ Pro Memoria” „Zasłużony dla Obronności Kraju” i inne.

We wrześniu 2009 roku na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP zespół nagrał wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną SOW, płytę CD pt.„Bo wolność Krzyżami się mierzy” o tematyce patriotyczno-wojskowej.

W 2011 roku chór został uhonorowany nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego za wkład w propagowanie kultury Kościoła Prawosławnego.

W 2012 roku chór nagrał z multiinstrumentalistą- Józefem Skrzekiem, płytę CD pt. „Kazania Świętokrzyskie – spektakl słowno-muzyczny”;

W 2014 roku ukazała się płyta CD „ Panichida Grunwaldzka - Nabożeństwo żałobne za poległe rycerstwo i wojów”, który to utwór chór wykonuje w XV w polszczyźnie.

Wypowiedzenie słowa „Chór Oktoich”, w Polsce, dla środowisk kościelnych czy muzycznych - choć nie tylko, bezbłędnie kojarzy się z wrocławskim Prawosławiem i osiągnięciami tego zespołu. Od początku zespół prowadzi jego założyciel ks. Grzegorz Cebulski.


„W ciągu tego minionego okresu, chór „Oktoich” stał się ambasadorem Polski i swego miasta Wrocławia, na płaszczyźnie kulturalnej, ekumenicznej, charytatywnej a także patriotycznej. Jest „wizytówką” tej najlepszej karty historii naszej Ojczyzny; Matki wielu narodów i ich spuścizny. Jako chór związany z Kościołem, - głosi prawdy ewangeliczne zawarte w pięknie muzycznych kompozycji; jako chór związany z Wojskiem Polskim i Synowie Rzeczpospolitej wielu Narodów,- modlitewnie wspomina tych wszystkich przodków, którzy mimo różnic co do wiary, czy narodowości potrafili być ze sobą i wzajemnie się przenikać i obdarowywać tym co mają najlepszego.”

(z laudacji prof. Zduniakowej, podczas wręczenia nagrody im. św. Brata Alberta)

Cofnij