Święto Parafialne w Słubicach

ks. Michał Koval, 22.10.2021

14 października parafia prawosławna w Słubicach obchodziła swoje Święto Patronalne - Opieki (Pokrowa) Przenajświętszej Bogurodzicy.

Święto to zostało ustanowione na pamiątkę cudu, jaki miało miejsce w Konstantynopolu ponad tysiąc lat temu „gdy Cesarstwo Bizantyjskie najechali barbarzyńcy. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę, 1 października, prawdopodobnie w 911 roku. W godzinę trwogi wierni skupili się na modlitwie i pokucie. Wielu ludzi przybyło na modlitwę do świątyni w Blachernach (dzielnica Konstantynopola), gdzie znajdowała się m.in. szata Przenajświętszej Bogurodzicy. Podczas odbywającego się w świątyni nabożeństwa całonocnego czuwania, w czasie ostatniej straży, tj. między trzecią i czwartą nad ranem, św. Andrzej Jurodiwy i jego uczeń – Epifaniusz (późniejszy patriarcha) mieli widzenie Przenajświętszej Bogurodzicy. Ujrzeli Ją, kiedy zjawiła się w świątyni w orszaku aniołów i świętych, podtrzymywana przez św. Jana Chrzciciela i św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa. Ze łzami przed ołtarzem orędowała za modlących się do Swojego Syna, a po modlitwie – na znak swojej opieki nad ludźmi – rozpostarła nad głowami obecnych swój szal (Omoforion), jasnością przypominającą błyskawicę. Po chwili widzenie to znikło i wrogowie zostali odparci.”

Uroczystości rozpoczęły się 13 października całonocnym czuwaniem. Następnego dnia Świątecznej Liturgii przewodniczył ks. mitrat dr Dariusz Ciołka. Ze słowem do wiernych zwrócił się ks. Lubomir Worchacz. Podczas uroczystości można było usłyszeć chór pod dyrekcją Pani Swietłany Doniec-Łysenko. Podczas nabożeństwa wielu wiernych przystąpiło do Eucharystii.

Po nabożeństwie ks. mitrat Dariusz Ciołka w imieniu przybyłego duchowieństwa pozdrowił wszystkich modlących się z okazji święta, a także podziękował proboszczowi za jego prace w parafii. Z kolei ks. Michał Koval podziękował wszystkim licznie przybyłym na uroczystość duchownym i wiernym, po czym wszyscy udali się na świąteczną agapę.