Obóz rodzinny w Cieplicach

ks. Mariusz Kiślak, 29.10.2021

Z błogosławieństwa Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego i zarządzającego Diecezją Berlińską i Niemiecką Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Arcybiskupa Podolskiego Tichona (Zajcewa) w cieplickim Domu św. Stefana w dniach 17-25.10 odbył się rodzinny obóz parafii Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Hanowerze.

Obozy odbywają się cykliczne, a miniony był jedenastą ich odsłoną. Październikowe spotkanie było poświęcone Carskim Świętym Męczennikom. Rodzinne obozy są autorskim projektem ks. Aleksego Tereszczenki i matuszki Anny z Hanoweru.

W czasie zagrożenia tradycyjnych wartości rodzinnych, desakralizacji małżeństwa i rodziny spotkania mają na celu podniesienie autorytetu rodziny jako podstawowej jednostki cywilizacyjnej opartej na wartościach chrześcijańskich.

W duchu Apostoła Pawła, podniesienie rodziny do rangi cerkwi i cerkwi jako rodziny (Rz 16, 4) i nauka Jezusa Chrystusa: „Gdzie dwoje albo troje zebrało się w imię moje tam i ja jestem pośród nich” (Mt 18, 20) stanowi paradygmat rodzinnych obozów.

Spotkania są profilaktyką rodziny i wychowania dzieci wg postaw i wartości dziedzictwa prawosławia i prawosławnych świętych. Formuła obozów dotyka wielu aspektów organizacji i życia duchowego rodzinny. Dzieci i rodzice poznają nie tylko żywot świętych ale również, kontekst kulturowy i historyczny. Odbywa się to za pomocą różnorodnych form i zabiegów dydaktycznych.

Obóz charakteryzuje się organizacją opartą na wzorcu soborowości. Rodzice i dzieci biorą czynny udział w obozie z podziałem ról i obowiązków, co stanowi wkład dla dobra obozu i parafii.

Projekty Prawosławnego Domu Opieki św. Stefana z prawosławnymi wspólnotami z terenu Niemiec są przejawem współpracy lokalnych cerkwi prawosławnych. Płaszczyzną współpracy jest edukacja i wychowanie najmłodszych, jak również organizacja życia rodzinnego wokół prawosławnej cerkwi i ewangelicznych wartości.

Metodologia i wypracowane doświadczenie obozów ma przed sobą dużą perspektywę rozwoju pod kątem katechetycznym i pedagogicznym. Zainteresowanych bliższym poznaniem autorskich metod pracy z rodzinami i dziećmi ks. Aleksiej Tereschenko zaprasza do współpracy. Idea obozów jest cennym materiałem do zaszczepienia w rodzimej cerkwi.