Święto Parafialne w Szczecinie

Maciej Papke, 21.12.2021

19 grudnia w szczecińskiej Parafii w dniach 18-19 grudnia br. odbyły się uroczystości poświęcone niebiańskiemu patronowi tutejszej Cerkwi, Św. Mikołajowi Cudotwórcy.

Obchodom święta parafialnego przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Jerzy ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej. Wierni szczecińskiej parafii wypełnili cerkiew po brzegi dając wyraz wdzięczności patronowi za jego opiekę nad całą społecznością. Na uroczystościach obecni byli duchowni: Dziekan szczeciński ks. Mitrat Andrzej Demczuk, namiestnik Monasteru św. Wlk. Męczennika Jerzego w Götschendorf ks. Ihumen Daniil Irbits, ks. Tomasz Mędrycki z gorzowskiej Parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, Sekretarz Kurii Diecezjalnej ks. Protodiakon Mieczysław Oleśniewicz oraz szczecińscy duchowni: ks. Mitrat Paweł Stefanowski i ks. Prot. Genadii Semeniuk.

Podczas nabożeństwa był obecny Prezydent Miasta Szczecin Pan Piotr Krzystek, przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego oraz zaproszeni goście. Do zebranych zwrócił się ze słowem Abp Jerzy przybliżając znaczenie lekcji ewangelicznej dnia oraz refleksją nad postacią Św. Mikołaja Cudotwórcy. Na zakończenie Władyka zaprosił wszystkich do naśladowania świętego, aby tak jak On „okazywali dobro nie oczekując niczego w zamian, a jeszcze lepiej jak okazując to dobro w ogóle nie będziemy myśleli, że zrobiliśmy coś wyjątkowego.”

Po zakończeniu Liturgii, Abp Jerzy serdecznie podziękował wszystkim przybyłym na świąteczne uroczystości oraz pozdrowił zaproszonych gości. Zwrócił się również ze słowami pozdrowienia do proboszcza ks. Mitrata Pawła Stefanowskiego, który w dniu święta obchodził jubileusz 25-lecia kapłaństwa oraz pracy w szczecińskiej Parafii. Jego Ekscelencja Abp Jerzy wyraził wdzięczność za jego pracę na rzecz Cerkwi. Ks. Proboszczowi życzenia złożyli również wierni Parafii ofiarowując w prezencie Mitrę, jako symbol wdzięczności za wieloletnią pracę. Na zakończenie ku uciesze najmłodszych parafian Władyka rozdał dzieciom ikonki Św. Mikołaja oraz drobne podarunki ze słodyczami.

Wszyscy zebrani w tym dniu w świątyni zostali ugoszczeni poczęstunkiem przygotowanym przez parafian.

Cofnij