Abp Jerzy na ingresie nowego Biskupa Polowego WP

za: www.powp.wp.mil.pl, 14.02.2022

12 lutego 2022 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biskup Wiesław Lechowicz w obecności kolegium konsultorów Ordynariatu Polowego podpisał protokół kanonicznego objęcia ordynariatu.

W drzwiach katedry bp. Wiesława Lechowicza powitali dziekan kapituły katedralnej ks. płk SG Zbigniew Kępa i administrator katedry polowej ks. kpt Mateusz Korpak. Następnie wprowadzony do świątyni został sztandar Wojska Polskiego i odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Ksiądz płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego powitał nowego biskupa polowego oraz wszystkich zebranych. Odczytana została bulla nominacyjna. Bp Lechowicz został wprowadzony na katedrę biskupów polowych.

W homilii bp Lechowicz powiedział, że przekracza próg katedry polowej Wojska Polskiego „w imię Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza”. Dodał, że obraz Dobrego Pasterza i słowa „Do końca ich umiłował” (J 13,1) towarzyszą mu od początku biskupiej posługi. Zwracając się do żołnierzy i funkcjonariuszy podkreślił, że podejmuje posługę z szacunkiem i uznaniem dla ich odpowiedzialnej służby.

Eucharystię koncelebrowało liczne grono arcybiskupów, biskupów, kapelanów i kapłanów z archidiecezji warszawskiej i diecezji tarnowskiej. W ingresie wzięli udział m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Obecni byli dwaj poprzedni biskupi polowi abp Józef Guzdek, metropolita białostocki oraz emerytowany metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, a także ordynariusze wojskowi z Kościoła prawosławnego i Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Po błogosławieństwie bp Wiesław Lechowicz udał się na Plac Krasińskich, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym przyjął meldunek w towarzystwie gen. bryg. Tomasza Dominikowskiego, dowódcy Garnizonu Warszawa, oddał hołd sztandarowi Wojska Polskiego i złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Podczas ostatniej części uroczystego ingresu biskupa polowego, JE arcybiskup Jerzy (Pańkowski) Prawosławny Ordynariusz Wojskowy osobiście pogratulował biskupowi Lechowskiemu dołączając bratniemu ordynariuszowi wojskowemu życzenia oraz błogosławieństwo Walecznej Hetmanki w postaci ikony Matki Bożej.