Obchody 77. rocznicy wyzwolenia obozu w Łambinowicach

ks. Grzegorz Cebulski, 22.03.2022

W dniu 17 marca pod pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbyły się obchody 77. rocznicy wyzwolenia jednego z największych obozów jenieckich Wehrmachtu. Uroczystości odbyły się też na pobliskim terenie poobozowym, gdzie wśród reliktów murowanej zabudowy stalagu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowało ekspozycję pt. „Miejsce z blizną”. Więziony był w nim między innymi Rotmistrz Witold Pilecki.

Obóz funkcjonował już w czasie I Wojny Światowej. Stąd, w starej części Łambinowic spoczywają setki Rumunów, Rosjan i Serbów, Francuzów, Anglików.

W trakcie II wojny światowej przeszło przez jego bramę blisko 300 tysięcy osób. Byli to jeńcy państw alianckich toczących wojnę z hitlerowskimi Niemcami. Szczególnie okrutnie traktowano jeńców sowieckich, z których około 30 tysięcy zmarło i zostało pochowanych na terenie obozu.

Do niewoli trafili także żołnierze wojny obronnej w 1939, jak i w 1944 roku powstańcy Warszawscy.

Wśród gości biorących udział w uroczystości był Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan profesor Piotr Gliński, zagraniczni dyplomaci z Niemiec, Serbii i Włoch oraz władze samorządowe, przedstawiciele organizacji patriotycznych kombatanci oraz służby mundurowe. Wojskową asystę honorową zapewnili żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Podczas okazjonalnych uroczystości bywali duchowni naszej diecezji służąc posługą poświęceń i modlitwy. Natomiast od kilkunastu lat na Łambinowickich cyklicznych uroczystościach obecny jest ks. Grzegorz Cebulski, aby wybrzmiała prawosławna modlitwa o Spokój dusz „…tych których imiona tylko Ty Sam Panie nasz znasz…”. W jednej z brackich mogił spoczywa sierżant Joan Jeletckih, dziadek metropolity Jonafana -ordynariusza diecezji Tulczyńskiej na Ukrainie.

fot. Sławoj Dubiel/CMJW

Cofnij