III Niedziela Wielkiego Postu - Niedziela adoracji Krzyża

ks. Igor Habura, 27.03.2022

27 marca w trzecią niedzielę Wielkiego Postu – Niedzielę Adoracji Krzyża, Boskiej Liturgii we wrocławskiej katedrze przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński wraz z Jego Ekscelencją Najprzewielebniejszym Izajaszem Metropolitą Tamassosu z Cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej.

W trakcie Liturgii zabrzmiał fragment Ewangelii św. Marka (8, 34- 9,1):

„Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je. Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić? Bo cóż może dać człowiek w zamian za swoją duszę? Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi. Mówił także do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy”.

Po wysłuchaniu Ewangelii ze słowem do wypełniających całą świątynię wiernych zwrócił się abp Jerzy. W swojej homilii Władyka szczególnie podkreślił słowa Chrystusa “Jeśli kto chce pójść za Mną”. Gdyby Jezus powiedział “kto może” a nie “kto chce” oznaczałoby to, że nie każdy jest zdolny do niesienia krzyża. Chrystus, mówiąc “Jeśli kto chce” daje nam do zrozumienia, że każdy może, ma siłę i sposobność, ale nie każdy chce podjąć swój krzyż. Nie każdy chce - choć spróbować nieść swój krzyż. Cytując greckie przysłowie Władyka powiedział “ofiaruj Bogu swoje chęci, a On da ci siły”.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Jego Ekscelencja przywitał goszczącego od piątku w diecezji Metropolitę Tamassosu Izajasza. Władyka podziękował metr. Izajaszowi za całą okazana przez cypryjską Cerkiew pomoc. Już sama wasza obecność i modlitwa jest wielkim wsparciem i znakiem braterstwa pomiędzy naszymi Cerkwiami - powiedział abp Jerzy. Metropolita Izajasz również zwrócił się do znajdujących się w cerkwi wiernych. Wiernym Polskiej Cerkwi podziękował za piękne świadectwo prawdziwego chrześcijaństwa jakim jest okazywana przez nich pomoc. Do zebranych w Cerkwi Ukraińców powiedział natomiast, że łączy się z nimi w bólu, modlitwie i nadziei “że ta przeklęta wojna zakończy się jak najszybciej”.

Na zakończenie metr. Izajasz udzielił wiernym błogosławieństwa rozdając pamiątkowe ikonki, następnie w sali parafialnej rozdał sfinansowane przez cypryjską metropolię, a zakupione i przygotowane przez wrocławskie Siestryczestwo im. św. Wielkiej Męczennicy Barbary, artykuły i pomoc humanitarną dla potrzebujących.

Wieczorem sprawowana będzie Wieczernia z akatystem ku czci Świętego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego.