Świąteczne spotkania z modlitwą w cywilno-wojskowej parafii we Wrocławiu

ks. Grzegorz Cebulski, 27.04.2022

Wrocławska cywilno - wojskowa Parafia śww. Cyryla i Metodego, w ostatnie trzy dni Tygodnia Cierpień Pańskich jak i w dzień Zmartwychwstania, poza nabożeństwami, posłużyła także świadectwem obecności wśród uchodźców wojennych, oraz modlitwą w intencji poległego policjanta II RP.

W dniu 22 kwietnia w 82. rocznicę śmierci Komendanta Policji Państwowej Aleksandra Kacprzyńskiego, odbyła się uroczystość oznaczenia symbolicznego grobu insygnium „Ojczyzna swemu Obrońcy”. W uroczystości uczestniczył syn śp. Aleksandra Kacprzyńskiego, Bogusław, oraz wnuk Piotr Kacprzyński wieloletni przyjaciel wrocławskiej cerkwi, oraz Jarosław Kresa- wicewojewoda dolnośląski oraz Paweł Mikołaj Rozdżestwieński dyr. Oddz. IPN we Wrocławiu. „Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni z głębin wychodzą na powierzchnię jedyny pomnik na ich grobie..” – cytował o. Grzegorz Cebulski, wplatając do wiersza „Guziki” Zbigniewa Herberta, słowa: „…i dymi mgłą katyński las i powiewa dziś rędziński las…” - nawiązując do przejmującego chłodu i wiatru, jaki panował tego dnia na cmentarzu. Aleksander Kacprzyński ur. 1900 r. funkcjonariusz Policji Państwowej, latach 1934-1939 w stopniu Przodownika pełnił funkcję komendanta posterunku w miejscowości Husak w powiecie brzeskim. Aresztowany przez NKWD i osadzony w Ostaszkowie, zamordowany w Kalininie (Twer) pogrzebany w Miednoje.

W dniu 23 kwietnia w miejscowości Sobótka 30km od Wrocławia, miała miejsce modlitwa i poświęcenie pokarmów paschalnych oraz spotkanie z Starostą Powiatu Wrocławskiego Panem Romanem Potockim. Z przyczyn logistycznych była to uroczystość tylko dla niektórych a bardzo licznych uchodźców-głównie matek z dziećmi przebywających teraz w Sobótce i dziesiątek innych miejscowości powiatu wrocławskiego.

W dniu 24 kwietnia, odbyło się świąteczne Paschalne spotkanie na terenie kampusu akademickiego we Wrocławiu z 50 osobową grupą wiernych, gdzie od końca lutego są lokowani uchodźcy. Na paschalne śniadanie przybył wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, oraz dowódca 16 DBOT Pan Pułkownik Artur Baranski- organizator uroczystości. W obu miejscach uchodźcy spotkali się z życzliwymi i współczującymi słowami Włodarzy terenu, wszędzie zaznaczającymi osobliwy, religijny, wymiar wiary i nadziei jakie niesie Zmartwychwstanie Chrystusa. Od samego początku napływu uchodźców do Wrocławia, prawosławna wojskowa Parafia, udzieliła znaczącej pomocy humanitarnej, zakwaterowania kilku rodzin i hospitalizowanych osób.

Cofnij