Upamiętnienie prawosławnych kapelanów katyńskich w katedrze POWP w Warszawie

za: www.powp.wp.mil.pl, 27.04.2022

W światły wtorek, 26 kwietnia br., w katedralnej świątyni prawosławnego ordynariatu Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy odsłonił i poświęcił tablice upamiętniającą katyńskich, prawosławnych kapelanów wojskowych z 1940r.

W trzeci dzień po święcie Zmartwychwstania Chrystusa, Boskiej Liturgii w wojskowej katedrze przewodniczył JE abp Jerzy w asyście ks. płk. rez. Aleksego Andrejuka, ks. ppłk. Łukasza Goduna, ks. por. SG Piotra Nestoruka oraz ks. prot. Piotra Rajeckiego. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił chór Prawosławnej Katedry Wojskowej w Warszawie.

Tuż po nabożeństwie w tylnej części świątyni odbyła się uroczystość upamiętniająca męczeńską śmierć przedstawicieli prawosławnego duszpasterstwa wojskowego z Katynia, którą poprowadził ks. ppłk. Łukasz Godun – proboszcz katedralnej wojskowej parafii w Warszawie. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Arcybiskup Jerzy wraz z Panią Aleksandrą Adamczewską – wnuczką śp. ks. płk. Szymona Fedorońko, płk. Janem Glińskim Szefem Wojskowego Centrum Geograficznego oraz Prezesem Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukaszem Stefaniakiem odsłonili tablicę upamiętniającą śp. kapelanów wyznania prawosławnego z 1940r., której poświęcenia dokonał Arcybiskup Jerzy.

Całą uroczystość uświetniła asysta honorowa wystawiona przez żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy został odegrany sygnał: Śpij Kolego.

Następnie do zebranych zwrócił się Prawosławny Ordynariusz Wojskowy dziękując wszystkim za obecność, a w szczególności wnuczce śp. ks. płk. Szymona Fedorońko oraz wnuczce śp. ks. płk. Bazylego Martysza. W swoim słowie Władyka zwrócił uwagę na siłę prawdziwej wiary chrześcijańskiej, która wymaga od nas ogromnego wysiłku. Wierzyć w coś czego nie widzieliśmy, wierzyć w coś czego nie doświadczamy na co dzień, widząc umierających naszych braci i sióstr – szczególnie teraz na Ukrainie – i wierzyć w to, że oni powstaną, to niezwykle wielka rzecz. Jeżeli mamy w sobie taką wiarę i jesteśmy paschalnymi ludźmi, wówczas możemy przekazywać ją tym, którzy dziś doświadczają cierpienia. Władyka życzył wszystkim, abyśmy byli tymi wierzącymi, paschalnymi ludźmi!

Zjednoczyli się z Chrystusem w życiu i śmierci. Pozostali wolni do końca, tak jak ich nauczyciel i Pan, nie zostawili swoich owiec – powiedział o kapelanach w swojej refleksji ks. prałat płk. Zbigniew Kępa z Polowego Ordynariatu Wojska Polskiego. Panie spraw, aby kapelani katyńscy i inni pomordowani w Katyniu i innych miejscach zamieszkali w Twoim domu w Twoim Królestwie na wieki. – między innymi tymi słowami modlił się ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa.

Kolejno słowo refleksji skierował do zebranych Dyrektor Muzeum Katyńskiego Pan Sławomir Frątczak. Podziękował on za podjęcie inicjatywy upamiętnienia prawosławnych kapelanów katyńskich. Nawoływał: Człowiecze patrząc na relikwie Katyńskie miej świadomość, że jeśli nie będziesz czynił niczego, to Katyń się wróci!.

Uroczystość zakończyła się potrójnym odśpiewaniem radosnego hymnu paschalnego i zawołaniem: Chrystos Woskresie! Wositinu Woskresie! – Chrystus Zmartwychwstał! Zaiste Zmartwychwstał!


Na tablicy umieszczono napis:

KAPELANI PRAWOSŁAWNI WOJSKA POLSKIEGO

OFIARY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

KS. PŁK SZYMON FEDORONKO (1893-1940) NACZELNY KAPELAN PRAWOSŁAWNY WOJSKA POLSKIEGO

KS. PPŁK WIKTOR ROMANOWSKI (1899-1940) STARSZY KAPELAN SŁUŻBY STAŁEJ WOJSKA POLSKIEGO

KS. MJR WŁODZIMIERZ OCHAB (1900-1940) KAPELAN SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ STOWARZYSZENIE PAMIĘĆ KAPELANÓW KATYŃSKICH

WARSZAWA 2022

Cofnij