Pascha w Szczecinie

Maciej Papke, 27.04.2022

Cerkiew Św. Mikołaja w Szczecinie podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych odwiedziło wyjątkowo wielu wiernych.

Pascha jest fundamentem, ona jest ponad czasem. Dla nas ma ogromne znaczenie i czy to było rok, czy 10 lat temu, to jej znaczenie dla nas jest dokładnie takie same - Chrystus Zmartwychwstał i to jest dla nas najważniejsze. W naszej cerkwi świętują nie tylko Ukraińcy, ale też Polacy, spora grupa Greków, Gruzini, Mołdawianie, Rumuni, Serbowie, Bułgarzy, czy Łemkowie. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i witam w naszym wspólnym domu, jakim jest cerkiew – powiedział ks. Paweł Stefanowski.

Faktycznie, szczecińska parafia jest niezwykle zróżnicowana narodowościowo, a ostatnimi czasy z liczną reprezentacją obywateli Ukrainy. W tym roku świątynia była wypełniona po brzegi, a wierni stali wokół świątyni, jak i na ulicach okalających szczecińską konkatedrę.

Chrystus Zmartwychwstał! - wybrzmiało tej nocy w wielu językach.

Prawdziwym wyzwaniem było poświęcenie pokarmów - mimo, że święcenie odbywało się od sobotniego popołudnia i trwało do godziny 20:00, to i tak po zakończeniu nocnego nabożeństwa duchowni poświęcili żywność ponad dwóm tysiącom ludzi zebranym w cerkwi, jak i wokół parafii.

Nad bezpieczeństwem czuwały patrole szczecińskiej policji, gdyż wielu wiernych zajmowało część pasa ruchu. W Wielką Sobotę i Paschalną Niedzielę Cerkiew w Szczecinie odwiedziło ok dziesięciu tysięcy osób.

W Paschalną Niedzielę na poranne Liturgii o godzinie 10:00 nie brakowało modlących się, a tuż po Liturgii, parafianie, stowarzyszenia szczecińskie, wolontariusze i społeczność ukraińska spontanicznie zorganizowali Wielkanocne Śniadanie na terenie parafii. Mimo ‘miejsc stojących’ i tłoku, atmosfera była radosna i świąteczna, jedzenia wystarczyło dla wszystkich.

Jeszcze tego samego dnia na zaproszenie wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, ks. Paweł Stefanowski błogosławił i uczestniczył w spotkaniu wielkanocnym dla uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w szczecińskim Punkcie Recepcyjnym. Po krótkich przemowach i życzeniach, odśpiewano Troparion Zmartwychwstania, a ks. Paweł w asyście wojewody rozdał świętującym poświęcone wielkanocne jajka. W obiedzie uczestniczyło kilkadziesiąt osób.