Arcybiskup Jerzy na obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

za: www.powp.wp.mil.pl, 04.05.2022

W tym dniu Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta 3 Maja.

Polacy w kraju i na całym świecie, w dniu 3 maja obchodzą swoje święto narodowe, upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej Konstytucji. „Ustawa Rządowa w Imię Boga w Trójcy Jedynego…”, stała się nadrzędnym aktem prawnym określającym zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.

W dniu święta, w Warszawie odbyło się szereg uroczystości. O godzinie 9:00 przedstawiciele duszpasterstwa wojskowego odmówili paschalną modlitwę nad grobami swoich poprzedników, prawosławnych kapelanów wojskowych spoczywających na wolskim cmentarzu.

O godzinie 11:00 na terenie Zamku Królewskiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, a o godzinie 12.00 uroczystości przeniosły się na plac Zamkowym.

W uroczystościach udział wzięli: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Najwyżsi Dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych, na czele z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Generałem Rajmundem Andrzejczakiem, zaproszeni goście z kraju i zza granicy oraz licznie zgromadzeni obywatele naszego kraju. Prawosławnemu Ordynariuszowi asystował Jego zastępca ks. ppłk. Łukasz Godun.

Cofnij