Wrocławskie uroczystości 8 i 9 maja

za: www.powp.wp.mil.pl, 11.05.2022

W dniu 8 maja na terenie cmentarza Żołnierzy Polskich we Wrocławiu, gdzie spoczywa 11 żołnierzy wyznania prawosławnego, odbyły się uroczystości upamiętnienia 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Kompania Wojska Polskiego i Straży Więziennej zabezpieczyła szyk dla pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej WL. Jak co roku, zaznaczyli swoją obecność okolicznościowymi przemówieniami Dowódca Garnizonu Wrocław płk dr Jerzy Kwika, Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma i Poseł RP Paweł Hreniak.

W przewidzianym ceremoniałem czasie zostały wygłoszone modlitwy o Wieczny Spoczynek i Boże miłosierdzie dla poległych i zaginionych żołnierzy, funkcjonariuszy i ludności cywilnej. Prawosławny Ordynariat WP reprezentowali: ks. dr ppor. Igor Habura i ks. Grzegorz Cebulski.

W dniu 9 maja na terenie Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej we Wrocławiu, miało miejsce przywitanie Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, po otrzymaniu nominacji generalskiej - Pana nadbrygadiera Marka Kamińskiego.

W zbiórce uczestniczył zastępca komendanta głównego PSP, posłowie na sejm RP, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, szefowie służb mundurowych z województwa dolnośląskiego, przedstawiciele związków zawodowych oraz funkcjonariusze i pracownicy komendy wojewódzkiej PSP.

Ksiądz Grzegorz Cebulski w imieniu Prawosławnego Duszpasterstwa Policji złożył na ręce Komendanta gratulacje oraz ikonę Zbawiciela. Pan nadbrygadier Marek Kamiński podziękował za możliwość współpracy z Prawosławnym Duszpasterstwem Pożarnictwa w osobie kapelana ks. Marka Bonifatiuka oraz za możliwość innych spotkań z duchownymi i wspólnotami wiernych prawosławnych na Dolnym Śląsku.

Cofnij