Abp Jerzy na uroczystości w gmachu Komendy Głównej Policji

za: www.powp.wp.mil.pl, 23.07.2022

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, JE abp Jerzy (Pańkowski) wziął udział w uroczystości odsłonięcia inskrypcji epitafijnej na Tablicy Pamięci w gmachu Komendy Głównej Policji.

Święto Policji w Komendzie Głównej Policji zawsze zaczyna się od wspomnienia tych, którzy odeszli na wieczną służbę. Jest to jeden z najważniejszych momentów podczas corocznych obchodów Święta Policji. Dla całej formacji to wyjątkowo wzruszające chwile, bo właśnie w ten sposób funkcjonariusze oddają hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli.

21 lipca przed Obeliskiem “Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji oficjalne delegacje złożyły wieńce i oddały hołd wszystkim funkcjonariuszom, którzy poświęcili swe życie służbie, a szczególnie przedwojennym stróżom prawa, zamordowanym podczas II wojny światowej w ZSRR. W podstawie monumentu złożona jest ziemia z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

Następnie wszyscy przemieścili się do gmachu KGP, gdzie najbliżsi odsłonili inskrypcję epitafijną, a wszyscy zgromadzeni złożyli kwiaty przed Tablicą Pamięci. Duchowni poprowadzili modlitwy w intencji wszystkich funkcjonariuszy Policji, którzy stracili swoje życie na służbie. Kolejno wdowa po mł. asp. Adamie Rekowskim otrzymała kopię karty, która została wpięta do Księgi Pamięci, przechowywanej w KGP.

Obecnie na Tablicy Pamięci w gmachu Komendy Głównej Policji widnieje 125 nazwisk funkcjonariuszy Policji, którzy stracili życie na służbie. Ta tablica powinna być pusta, nie powinno być tam żadnego nazwiska – jednak służba i zawód policjanta należy do jednych z najniebezpieczniejszych i choć robią oni wszystko, aby nie pojawiały się na Tablicy nowe nazwiska, zdają sobie z tego sprawę, że jest to trudne do wykonania. Ważnym jest, aby pamięć o tych, którzy zginęli nigdy nie zagasła, podobnie jak i pamięć o policjantach z całego świata, którzy ratując drugiego człowieka, sami oddali swoje życie.

Cofnij