Wigilia święta Wprowadzenia Przenajświętszej Bogurodzicy do Świątyni

ks. Igor Habura, 03.12.2022

“Dzisiaj wstępne okazanie Bożej dobroci i wstępne ogłoszenie zbawienia ludzi. W Bożej świątyni uroczyście zjawia się Dziewica i wszystkim głosi Chrystusa. I my donośnie Jej zawołajmy: Raduj się, wypełnienie Opatrzności Stwórcy!”

Troparion ton 4


W sobotę 3 grudnia, w przeddzień święta Wprowadzenia Przenajświętszej Bogurodzicy do Świątyni, nabożeństwu całonocnego czuwania we wrocławskiej katedrze przewodniczył Jego Ekscelencja abp Jerzy.

W skład świątecznego całonocnego czuwania wchodzi: Wielka Wieczernia, Litija (z błogosławieństwem: chleba, pszenicy, wina i oleju), Jutrznia oraz pierwsza Godzina Kanoniczna. Podczas nabożeństwa zabrzmiało wiele pięknych tekstów liturgicznych ku czci Matki Bożej:

“Ty, Dziewico, Matko Boża, jesteś głoszeniem proroków, chwałą apostołów, sławą męczenników i odnowieniem wszystkich zrodzonych z ziemi, bowiem przez Ciebie pojednaliśmy się z Bogiem. Dlatego też wszyscy, zbawieni przez Twe orędownictwo, czcimy Twoje wejście do świątyni Pańskiej i śpiewając z aniołami, wołamy do Ciebie: Najświętsza, raduj się!”

Stichera wieczerni tonu 1

“Przed poczęciem, Czysta, poświęcona zostałaś Bogu i urodziłaś się na ziemi, a dzisiaj jesteś przyniesiona Bogu jako dar, na wypełnienie ojcowskiej obietnicy. Oddana do Bożej świątyni, od dziecięctwa czysta, jako sama rzeczywista świątynia Boga, odprowadzana płonącymi świecami, Ty okazałaś się przybytkiem nieprzystępnej Bożej”

Katyzma poetycka tonu 4

“Dzisiaj przyprowadzona jest do świątyni najczystsza Dziewica jako mieszkanie Króla wszystkich, Boga i śywiciela Ŝycia naszego, dzisiaj najczystsza świątynia jako trzyletnie dziecko wchodzi do Świętego Świętych. Zakrzyknijmy Jej, jak anioł: Raduj się, błogosławiona między niewiastami!”

Stichera jutrzni Leona Magistra tonu 2


Wprowadzenie do Świątyni Bogurodzicy jest jednym z grona dwunastu wielkich i zostało ustanowione przed końcem VII wieku. Zgodnie z przekazem tradycji 3-letnia Maria została poświęcona przez rodziców Bogu w świątyni jerozolimskiej. Została wówczas wprowadzona przez arcykapłana do sanktuarium świątyni (debir), do którego on sam wchodził tylko raz w roku. Tam Maria karmiona była chlebem niebieskim przynoszonym jej przez anioły.

Dla podkreślenia duchowej doskonałości Matki Bożej na ikonie święta przedstawiona jest jako dojrzałą kobieta ubrana w maforion: w centrum ikony, gdzie św. Joachim i św. Anna przedstawiają Marię arcykapłanowi Zachariaszowi u wejścia do Świętego Świętych i po raz drugi – siedzącą na najwyższym stopniu schodów w sanktuarium Świątyni Jerozolimskiej, karmioną przez anioła.

Cofnij