Spotkanie z rodzinami ukraińskich policjantów z okazji Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia

za: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl, 19.01.2023

9 stycznia 2023 r. w Ośrodku Wypoczynkowo Szkoleniowym MSWiA w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia przedstawicieli Zachodniopomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Szczecinie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z rodzinami ukraińskich policjantów, które znalazły schronienie w Polsce na czas wojny w Ukrainie. W spotkaniu uczestniczył również Prawosławny Kapelan KWP w Szczecinie – ks. Jarosław Biryłko.

Pod koniec marca 2022 r. w Ośrodku CUL w Międzyzdrojach zostało zakwaterowanych prawie 60 osób – członków rodzin ukraińskich policjantów. W tej chwili pozostało 12 osób – sześć kobiet oraz sześcioro dzieci. Pochodzą one z regionu Ukrainy, gdzie toczą się najcięższe walki z rosyjskim wojskiem. Niektóre z nich od dłuższego czasu nie wiedzą co się stało z ich bliskimi, a ich domy zostały zniszczone na skutek wojny. Nasze przyjacielskie spotkanie miało formułę uroczystego obiadu. Pod choinką nie zabrakło prezentów. Były to słodycze, kosmetyki i drobne upominki. Rozmawialiśmy o tym jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w Ukrainie, a także planowaliśmy kolejne spotkania. Nasi Ukraińscy goście marzą o tym, aby zwiedzić Berlin. Zobowiązaliśmy się, że spełnimy to pragnienie.

Od marca ubiegłego roku staramy się im pomagać w miarę naszych możliwości. Organizujemy zbiórki, kupujemy najpotrzebniejsze rzeczy, czy po prostu spotykamy się z nimi i spędzamy razem czas. Chcemy, aby poczuli, że są tu mile widziani i zawsze mogą liczyć zarówno na naszą pomoc, jak i schronienie tak długo, jak to będzie potrzebne.

Nie było to nasze pierwsze, ani też ostatnie spotkanie, chociaż oczywiście wszyscy wierzymy, że ta okrutna wojna wkrótce się skończy.

Cofnij