Epifania w największym ośrodku pobytu uchodźców na Opolszczyźnie

za: www.nysa.naszemiasto.pl, 19.01.2023

W głuchołaskim ośrodku Banderoza w poniedziałek 16 stycznia w liturgii poświęcenia wody wzięło udział ok. 50 uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli tutaj schronienie. Na prośbę dyrekcji ośrodka i starostwa powiatowego w Nysie z posługą duszpasterską przyjechał ks. Aleksnder Konachowicz z okręgu wrocławskiego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Za świątynię posłużyła stołówka ośrodka.

W przededniu Święta Epifanii poświęciliśmy wodę dla tych, którzy z powodu odległości nie mogą uczestniczyć w liturgii. Żeby mogli zanieść do swoich mieszkań wodę poświęcona w dniu pamięci Chrztu Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Aleksander Konachowicz, dziekan okręgu wrocławskiego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. – W tym dniu sprawdzamy także czy uchroniliśmy dar Ducha Świętego, udzielony mam w czasie chrztu.

To druga w ciągu ostatniego roku wizyta duszpasterska prawosławnego duchownego w Głuchołazach, u uchodźców wojennych w Banderozie. Obecnie mieszka tu 300 uchodźców, a ich pobyt jest finansowany przez wojewodę. W dużej części to uciekinierzy z terenów objętych walkami, matki z małymi dziećmi, są też osoby starsze i niepełnosprawne. To największy ośrodek zamieszkania dla uciekinierów z Ukrainy na terenie Opolszczyzny.

Niestety, jesteśmy tu bardzo rzadko i ubolewamy, że nie możemy tym ludziom zapewnić opieki duchownej, spowiedzi, komunii świętej – mówi ks. Aleksander Konachowicz. – Trudno nam tu dojechać, bo brakuje nam kadry, ale pracujemy nad tym, żeby zdobyć kapłana, który objąłby stałą opiekę duszpasterską mieszkających tu ludzi.

Cofnij