Pamięć Bohaterów Powstania Styczniowego

za: www.powp.wp.mil.pl, 27.01.2023

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy i Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński Jerzy uczestniczył w centralnych obchodach 160 rocznicy wybuchu insurekcji z udziałem najwyższych władz państwowych oraz samorządowych, kombatantów, uczniów szkół o profilu wojskowym przedstawicieli wojska oraz służb mundurowych.

23 stycznia br. na stokach warszawskiej Cytadeli wybrzmiały słowa modlitwy w intencji wszystkich ofiar Powstania Styczniowego - dowódców, oficerów, żołnierzy, ludności cywilnej, tych którzy za naszą ojczyznę na polu walki życie swoje oddali.

Podczas uroczystości wystąpienie okolicznościowe wygłosili Prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, a list od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odczytał Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych podkreślał, że Polacy, Litwini, Ukraińcy i Białorusini walczyli o zrzucenie rosyjskich kajdan, carskiej opresji, o wolność i powrót niepodległego państwa. Na zakończenie podziękował za obecność na uroczystościach Prezydentowi Litwy, wraz z delegacją, Ambasadorowi Ukrainy w Polsce oraz przedstawicielom Białorusi.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów oraz odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Cofnij