Sobota rodzicielska - dzień szczególnej modlitwy za zmarłych

ks. Igor Habura, 18.02.2023

Ze świętymi daj odpoczynek, Chryste, duszom zmarłych Twoich sług, gdzie nie ma cierpień, smutku i westchnień, lecz życie nie mające końca.

Kontakion tonu 8

18 lutego w poprzedzającą Wielki Post rodzicielską sobotę - dzień szczególnej modlitwy za zmarłych, Boską Liturgię we wrocławskiej katedrze sprawował Jego Ekscelencja abp Jerzy.

W wypełnionej wiernymi świątyni, z których sporą część stanowili uchodźcy, tradycyjnie wznoszono usilne modlitwy w intencji zakończenia wojny i nastania pokoju na Ukrainie.

W związku z przypadającą w najbliższy piątek rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspominano oprócz wszystkich zmarłych naszych przodków, braci i sióstr, również ofiary wojny - niewinnie pomordowanych cywilów, dzieci, kobiety, starców oraz żołnierzy, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny.

Podczas nabożeństwa tradycyjnie wielu wiernych przystąpiło do misterium eucharystii i spowiedzi. Liturgię modlitewnym śpiewem upiększył chór pod dyr. ks. mitrata Aleksandra Konachowicza.