Finał Ogólnopolskiej Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej w Polsce

ks. Bogdan Repeła, 12.03.2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w roku szkolnym 2022/23 odbyła się Ogólnopolska Prawosławna Olimpiada Wiedzy Religijnej akredytowana przez Ministra Edukacji Narodowej, a jej organizatorem od wielu lat jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Tematem przewodnim tegorocznej Olimpiady był „Współczesny monastycyzm prawosławny w Polsce”. Uczestnikami olimpiady byli uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych uczęszczający na lekcje religii prawosławnej w Polsce.

Olimpiada przeprowadzana była w trzech etapach: I ETAP -szkolny, odbył się 14 grudnia 2022r. II ETAP – okręgowy, odbył się 8 lutego 2022r. w następujących miastach: Białystok – Centrum Kultury Prawosławnej, ul. Św. Mikołaja

Bielsk Podlaski – Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Bielsku- Podlaskim, ul. Rejtana 24

Hajnówka – Zespół Szkół z DNJB w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 3

Siemiatycze – Parafia Prawosławna App. Piotra i Pawła, ul. Powstania Styczniowego 1

Warszawa – Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne, ul. Paryska 27 – uczestnicy spoza woj. podlaskiego

Lubin – Międzyszkolny Punkt Katechetyczny w Lubinie, ul. 1 Maja 13B.

Eliminacje I stapnia (szkolne) miały formę pisemną. Uczestnicy pisali pracę na jeden z trzech zaproponowanych tematów:

1) Monastycyzm jako droga realizacji ideału chrześcijańskiego. (Teologiczny aspekt danego zagadnienia).

2) Kult lokalnych świętych jako droga do zgłębiania życia monastycznego.

3) Szczególnie czczone ikony w monasterach PAKP. Szczegółowa historiografia jednej z wybranych ikon.

W tegorocznej Olimpiadzie Prawosławnej Wiedzy Religijnej z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego udział wzięli uczniowie Międzyszkolnego Punktu Katechetycznego w Lubinie Natalia Szpytko i Michał Repeła, uczniowie I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. W skład Komisji Egzaminacyjnej I i II Etapu Olimpiady weszli:

  1. Pani W-ce Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Lubinie, Pani Barbara Balik – Przewodnicząca Komisji.

  2. Ks. prot. Bogdan Repeła, Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie, nauczyciel religii prawosławnej w Lubinie.

  3. Pani Wioletta Maćkała, Nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lubinie.

II etap – okręgowy – odbył się 8 lutego 2023 r. o godz. 12:00 – miejsce jak wyżej. Eliminacje przeprowadzone zostały w formie testu.

III etap centralny odbył się w dniach 9-10.03.2023r. w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku i wyłonił wśród tegorocznych uczestników finalistów i laureatów Olimpiady. Z ogromną przyjemnością i satysfakcją mamy zaszczyt podzielić się z Państwem informacją, że w gronie finalistów miejsce zajęła Natalia Szpytko, a wśród laureatów miejsce zdobył Michał Repeła, uczniowie Prawosławnego Międzyszkolnego Punktu Katechetycznego w Lubinie. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom tegorocznej Ogólnopolskiej Prawosławnej Olimpiady Wiedzy Religijnej pragniemy złożyć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia Bożego Błogosławieństwa oraz wielu kolejnych sukcesów na chwałę Bożą.

Cofnij