Wielkopostny koncert we Wrocławiu

ks. Igor Habura, 28.03.2023

W niedzielę 26 marca po wieczornym nabożeństwie we wrocławskiej katedrze miał miejsce wielkopostny koncert muzyki cerkiewnej.

W pachnącej jeszcze kadzidłem świątyni chór katedry pod dyr. lektora Dawida Dubeca wraz z młodzieżową sekcją chórku dziecięcego pod dyr. Anny Sydoruk wykonał szereg wielkopostnych hymnów i pieśni.

Koncert-modlitwa rozpoczął prokimenon “Nie otwrati lica Twojeho”. Następnie w pierwszej części zabrzmiały hymny Wielkiego Pokajannego Kanonu św. Andrzej z Krety oraz „Panie sił bądź z nami, nie znamy bowiem innego Boga oprócz ciebie” i pieśń “Da isprawitsa”.

W kolejnej części zabrzmiały trzy eucharystyczne hymny: “Nynie siły niebiesnyja – oto siły niebios wraz z nami niewidzialnie służą”, “Wskusitie i widitie - Skosztujcie i zobaczcie jak słodki jest Pan” oraz “Wieczery twojeja tajnyja - Twej Mistycznej Wieczerzy uczyń mnie dziś uczestnikiem, o Synu Boży”.

Część trzecia i ostatnia niedzielnego muzyczno-modlitewnego spotkania rozpoczęła się hymnem 15 antyfony Wielkiego Piątku “Dnies wisit na drewie”. Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających pieśni całej prawosławnej tradycji liturgicznej. Następnie chór wykonał eksapostilarion Wielkiego Piątku “Razbojnika błagorazumnago”. Pieśń ta wysławia niezmierzone Boże miłosierdzie, gdy to ukrzyżowany przez owładniętą szaleństwem bogobójstwa ludzkość Chrystus, otwiera na oścież bramy raju dla jednego z łotrów.

Koncert zakończył śpiew Hirmosu IX, Pieśń Jutrzni Wielkiej Soboty, będący w swojej treści hymnem zwycięstwa zabitego baranka. Jest to pieśń tryumfu wybrzmiewająca jakby zza grobu, będąca kojącym balsamem wylanym na krwawiące serce Bogurodzicy…

“Nie płacz nade mną Matko, widząc w grobie Syna, którego poczęłaś bez nasienia, powstanę bowiem i wysławię się, i jako Bóg wyniosę w chwale tych, którzy nieustannie w wierze i miłości Ciebie wywyższają”.

Koncert ze względu na fakt, że śpiewu w świątyni nie nagradzamy oklaskami, zakończył się odpowiednim do miejsca wyrazem naszej aprobaty - pełną zadumy ciszą.

Na zakończenie głos zabrał Władyka Jerzy. W swoim słowie skierował serdeczne podziękowania dla dyrygentów i chórzystów za piękne, pełne zadumy przedłużenie niedzielnej modlitwy. Zwrócił uwagę, że nic tak jak atmosfera Wielkiego Postu nie oddaje ducha Prawosławia “właśnie dlatego Cerkiew nigdy nie złagodzi i nie zliberalizuje postu” - powiedział.

Wkrótce dostępne będzie nagranie całego koncertu, o czym poinformujemy na stronie.

Cofnij